piątek, 20 września, 2024

Będą kolejne utrudnienia dla pasażerów metra. Przez strajki

Pracownicy London Underground szykują się na kolejne strajki. Utrudnień należy się spodziewać zarówno w kwietniu, jak i w maju.

Będą kolejne strajki pracowników metra

Maszyniści pociągów metra w Londynie nie odpuszczają i szykują się do przeprowadzenia kolejnych akcji strajkowych. Już wiemy, że pracownicy skupieni w związku zawodowym Aslef, który reprezentuje 90 proc. maszynistów zatrudnionych w London Underground, zastrajkują w poniedziałek 8 kwietnia i w sobotę 4 maja. W tych dniach należy się spodziewać w stolicy niemal całkowitego paraliżu sieci kolei.

A jak tym razem Aslef tłumaczy decyzję o podjęciu akcji strajkowej? Jeden z jego organizatorów, Finn Brennan twierdzi, że Transport for London nie chce dać związkowcom gwarancji, że jakiekolwiek „zmiany ws. warunków [pracy] nie zostaną narzucone bez porozumienia [z nimi]”. A do tego nie chce zagwarantować, że „wszystkie dotychczasowe umowy [ze związkowcami] będą honorowane”. – Oni chcą, żeby kierowcy pracowali na dłuższe zmiany. Spędzając w kabinie nawet o 25 proc. więcej czasu. A także chcą anulować wszystkie obecne umowy o pracę w imię „elastyczności i wydajności”. Każdy wie, co tak naprawdę w ustach kierownictwa znaczy ta nowomowa. Chodzi o to, aby ludzie pracowali ciężej i dłużej za mniej – tłumaczy Brennan.

Większość maszynistów London Undeground opowiada się za strajkiem

Z postawy TfL nie jest zadowolona większość maszynistów skupionych w Aslef. Za decyzją dotyczącą przeprowadzenia kolejnych akcji strajkowych zagłosowało aż 98 proc. członków, przy frekwencji wynoszącej ponad 70 proc. Warto tu jednak podkreślić, że do Aslef nie należą maszyniści nowo utworzonej linii Elizabeth Line. Poza tym do związku nie należą maszyniści londyńskiej kolei naziemnej London Overground i kolei miejskiej Docklands Light Railway.

Do informacji o kolejnych strajkach odniosły się władze Transport for London. – Od dawna prowadzimy rozmowy z naszymi kolegami ze związków zawodowych na temat modernizacji procedur i procesów w londyńskim metrze. W celu poprawy komfortu pracy, zarówno personelu, jak i pasażerów. Nie mamy planów, by narzucać jakiekolwiek zmiany. A też zobowiązaliśmy się, że w wyniku zmian nikt nie straci pracy. Nawiązaliśmy współpracę ze związkami zawodowymi, aby jasno pokazać, że nie zostaną wprowadzone żadne zmiany, które podważałyby nasze niezachwiane zaangażowanie w bezpieczeństwo sieci metra – tłumaczy rzecznik TfL.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?