piątek, 20 września, 2024

Dane miliony wyborców UK celem chińskiego cyberataku

Chińskie władze zdobyły dane osobowe milionów wyborców zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii w wyniku cyberataku, który miał mieć miejsce w sierpniu 2021 roku. Hakerzy uderzyli w bazy danych Electoral Commission. Ich celem byli brytyjscy parlamentarzyści, którzy krytycznie wypowiadali się na temat władz w Pekinie.

Electoral Commission przyznając, że padło ofiarą ataku stwierdziło, iż „wrogie siły” uzyskały dostęp do kopii rejestrów wyborców i włamano się na konta poczty elektronicznej oraz „systemów kontroli”. Jednocześnie te działania nie miały żadnego wpływu na przebieg wyborów w Wielkiej Brytanii w jakimkolwiek stopniu. Jak czytamy na łamach BBC, hakerzy wspierani przez rząd w Chinach wzięli przede wszystkim na cel 43 osoby, a w grupie tej mieli znajdować się także brytyjscy posłowie. Niejako „przy okazji” Pekin uzyskał dostęp do danych osobowych około 40 milionów wyborców na Wyspach.

Jakie działania w tej sprawie podejmie rząd UK?

W związku z tymi działaniami dyrektor ds. bezpieczeństwa parlamentu Alison Giles zorganizowała odprawę z grupą polityków, którzy krytycznie wypowiadali na temat polityki prowadzonej przez Pekin. Wśród nich mają być między innymi byli liderów Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, były minister Tim Loughton, członek parlamentu Lord Alton i poseł SNP Stewart McDonald, jak spekulują amerykańskie media.

Jakie działania wobec Chin podejmie brytyjski rząd? Wielka Brytania znajduje się pod presją, aby zareagować na działanie ze strony Pekinu w sposób stanowczy i zdecydowany. Według doniesień brytyjskich dziennikarzy „intensywnie rozważa się nałożenie sankcji na osoby uważane za powiązane z rzekomą działalnością”, jak podaje „Guardian”. Do tej kwestii jeszcze dziś ma odnieść się wicepremier Olivier Dowden, a przynajmniej część z poszkodowanych polityków ma zająć stanowisko w tej sprawie.

Chińskie władze nie pierwszy raz prowadzą takie działania

Rosną obawy rządu w Londynie w związku z chińskim szpiegostwem i ingerencjami Pekinu w prace parlamentu i procesy demokratyczne na Wyspie. We wrześniu 2023 aresztowano parlamentarnego badacza oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Chin.

Z kolei rok wcześniej wydano nietypowy alert dotyczący działalnością brytyjskiej prawniczki Christine Lee, która miała dotyczyć brytyjskiego parlamentu. MI5 zarzucało jej prowadzenie działań związanych z „ingerencją polityczną”. Miała przekazywać środki finansowe na wsparcie pracy niektórych posłów, zgodnie z politycznymi celami wyznaczonymi przez władze w Pekinie.

Dodajmy, że Chiny konsekwentnie zaprzeczają jakimkolwiek oskarżeniom o szpiegostwo i ingerencje w procesy polityczne na Wyspie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?