piątek, 20 września, 2024

Wielka Brytania uruchomi program odstraszania nuklearnego

Rishi Sunak zapowiedział nowe inwestycje w przemyśle nuklearnym, które stworzą nowe miejsca pracy. Rząd przeznaczy setki milionów funtów na infrastrukturę odstraszania nuklearnego, a także infrastrukturę energetyczną.

Z zapowiedzi premiera wynika, że Barrow-in-Furness w Cumbrii otrzyma na początek 20 milionów funtów z publicznych pieniędzy, a przez następną dekadę rocznie 180 milionów funtów.

Program odstraszania nuklearnego

W mieście budowane są cztery nowe okręty podwodne klasy Dreadnought, które będą przenosić rakiety nuklearne Trident. Powstają tam również okręty podwodne klasy Astute Królewskiej Marynarki Wojennej.

Rishi Sunak powiedział:

– Ochrona przyszłości naszego przemysłu dotyczącego energii jądrowej i odstraszania nuklearnego jest kluczowym przedsięwzięciem narodowym. W bardziej niebezpiecznym i pełnym konfliktów świecie morski środek odstraszania nuklearnego Wielkiej Brytanii jest ważniejszy niż kiedykolwiek. A energia jądrowa zapewnia konsumentom tańszą i czystszą energię wytwarzaną we własnym zakresie.

– Dlatego inwestujemy w Barrow, w ojczyźnie brytyjskich łodzi podwodnych, oraz w miejsca pracy i umiejętności przyszłości w kwitnącym brytyjskim przemyśle nuklearnym – dodał.

Nowe miejsca pracy

Firmy takie jak BAE Systems, Rolls-Royce, EDF i Babcock również zainwestują tam około 763 mln funtów. Downing Street ma z kolei nadzieję, że stworzy to około 8 000 możliwości rozwoju zawodowego i 40 000 miejsc pracy.

Steve Carlier, będący szefem Rolls-Royce Submarines, powiedział, że najnowsze plany rządu pokazują, że Wielka Brytania „pójdzie jeszcze dalej w swojej misji mającej na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczną wiedzę nuklearną”.

Zapowiedź niższych rachunków za energię

Sunak podkreślał, że inwestycja w Barrow pomoże także obniżyć rachunki za energię dla gospodarstw domowych przez zwiększenie energii jądrowej.

Pierwsze 20 milionów funtów ze środków rządowych przekazanych funduszowi Barrow Transformation Fund zostanie wykorzystane na projekty obejmujące dokończenie obwodnicy A595 i „wsparcie ludzi w powrocie do pracy” – dodało Downing Street.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?