Wielka Brytania uruchomi program odstraszania nuklearnego

Rishi Sunak zapowiedział nowe inwestycje w przemyśle nuklearnym, które stworzą nowe miejsca pracy. Rząd przeznaczy setki milionów funtów na infrastrukturę odstraszania nuklearnego, a także infrastrukturę energetyczną.

Z zapowiedzi premiera wynika, że Barrow-in-Furness w Cumbrii otrzyma na początek 20 milionów funtów z publicznych pieniędzy, a przez następną dekadę rocznie 180 milionów funtów.

Program odstraszania nuklearnego

W mieście budowane są cztery nowe okręty podwodne klasy Dreadnought, które będą przenosić rakiety nuklearne Trident. Powstają tam również okręty podwodne klasy Astute Królewskiej Marynarki Wojennej.

Rishi Sunak powiedział:

– Ochrona przyszłości naszego przemysłu dotyczącego energii jądrowej i odstraszania nuklearnego jest kluczowym przedsięwzięciem narodowym. W bardziej niebezpiecznym i pełnym konfliktów świecie morski środek odstraszania nuklearnego Wielkiej Brytanii jest ważniejszy niż kiedykolwiek. A energia jądrowa zapewnia konsumentom tańszą i czystszą energię wytwarzaną we własnym zakresie.

– Dlatego inwestujemy w Barrow, w ojczyźnie brytyjskich łodzi podwodnych, oraz w miejsca pracy i umiejętności przyszłości w kwitnącym brytyjskim przemyśle nuklearnym – dodał.

Nowe miejsca pracy

Firmy takie jak BAE Systems, Rolls-Royce, EDF i Babcock również zainwestują tam około 763 mln funtów. Downing Street ma z kolei nadzieję, że stworzy to około 8 000 możliwości rozwoju zawodowego i 40 000 miejsc pracy.

Steve Carlier, będący szefem Rolls-Royce Submarines, powiedział, że najnowsze plany rządu pokazują, że Wielka Brytania „pójdzie jeszcze dalej w swojej misji mającej na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczną wiedzę nuklearną”.

Zapowiedź niższych rachunków za energię

Sunak podkreślał, że inwestycja w Barrow pomoże także obniżyć rachunki za energię dla gospodarstw domowych przez zwiększenie energii jądrowej.

Pierwsze 20 milionów funtów ze środków rządowych przekazanych funduszowi Barrow Transformation Fund zostanie wykorzystane na projekty obejmujące dokończenie obwodnicy A595 i „wsparcie ludzi w powrocie do pracy” – dodało Downing Street.

Teksty tygodnia

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie