piątek, 20 września, 2024

Przedsiębiorstwa wodociągowe pompują gigantyczną ilość ścieków do wody

Najnowsze statystyki są bezwzględne. Okazuje się, że w zeszłym roku przedsiębiorstwa wodociągowe wpompowały do rzek i morza dwa razy tyle ścieków, ile w 2022 r. Jeszcze nigdy w historii pomiarów, wody na Wyspach i wody okalające UK nie były tak zanieczyszczone.

Do wód w UK trafiają tony ścieków

W 2023 r. przedsiębiorstwa wodociągowe pompowały ścieki do rzek i morza w UK przez 3,6 mln godzin. To prawdziwy rekord i ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 roku, jak podaje Environment Agency. I choć wiadomo jest, że dane te są także wynikiem intensywnego inwestowania przez przedsiębiorstwa w technologię monitorującą poziom wycieków, co zwiększa ich wykrywalność, to nie ulega wątpliwości, że ilość nieczystości, która dostaje się do wód w Wielkiej Brytanii i tak jest porażająca.

Niestety w zeszłym roku wzrosła też liczba zrzutów na skutek 14 000 przelewów burzowych należących do angielskich przedsiębiorstw wodociągowych. W 2022 r. było ich 301 091, a rok później już 464 056.

Zagrożony jest ekosystem wodny

Ścieki w sposób dramatyczny dotykają organizmy żyjące w środowisku wodnym. Biolodzy morscy prowadzący badania w pobliżu Portsmouth zwracają uwagę na fakt, że w organizmach zwierząt żyjących u wybrzeży regularnie stwierdza się ślady leków i narkotyków. – W organizmach morskich tuż pod naszymi stopami regularnie znajdujemy leki: pigułki antykoncepcyjne, leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. A każdy gatunek morski, któremu do tej pory się przyjrzeliśmy, przechodzi pozytywne testy na obecność kokainy – wytłumaczył na antenie „Good Morning Britain” prof. Alex Ford z Portsmouth University. I dodał: – Narkotyki wpływają na dziką przyrodę w taki sam sposób, jak na nas. Jeśli dasz rybie pigułkę antykoncepcyjną, zaczyna ona nabierać cech żeńskich. Gdy dasz krabom leki przeciwdepresyjne, to zmieni to ich zachowanie, ponieważ te leki zostały zaprojektowane tak, by zachowanie właśnie zmieniać. Jeśli podasz im również nielegalne narkotyki, to będzie to miało na te organizmy taki sam wpływ, jak na ludzi.

Environment Agency uruchomiła właśnie specjalną infolinię, na którą mogą anonimowo dzwonić osoby z branży, które stwierdzą „poważne naruszenia ochrony środowiska przez przedsiębiorstwa wodociągowe”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?