piątek, 20 września, 2024

Brytyjczyk najstarszym mężczyzną na świecie. „Mam farta” – mówi

Liczący 111 wiosen Anglik, John Alfred Tinniswood, jest obecnie najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Jaki jest jego sekret długowieczności?

Brytyjczyk najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie

Urodzony w Liverpoolu, a rezydujący obecnie w domu opieki w Southport, John Alfred Tinniswood, jest oficjalnie najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Tinniswood ma 111 lat. Ale już 26 sierpnia tego roku skończy 112 lat, jako że urodził się w 1912 r., czyli w roku, w którym zatonął słynny Titanic.

Anglik wskoczył na pierwsze miejsce na podium, jeśli chodzi o najdłużej żyjących obecnie mężczyzn na świecie po tym, jak 31 marca w Japonii zmarł 112-letni Gisaburo Sonobe. Co ciekawe, mężczyzna nie przekaże nam żadnego „niezwykłego” sekretu swojej długowieczności. Brytyjczyk mówi wprost – „mam farta”. A na potrzeby Guinness World Records powiedział także, że „żyje się albo długo, albo krótko i niewiele można z tym zrobić”.

Najstarszy mężczyzna na świecie wciąż jest samodzielny

John Alfred Tinniswood mieszka co prawda na stałe w domu opieki w Southport, gdzie uważany jest za strasznego gadułę, ale większość codziennych czynności jest w stanie wykonać samodzielnie. Brytyjczyk wstaje bez pomocy opiekuna, słucha radia, żeby być na bieżąco z wiadomościami i nadal samodzielnie zarządza swoimi finansami. – Jem to, co mi dają. I tak samo robią wszyscy inni. Nie mam specjalnej diety. Jeśli pijesz za dużo, jesz za dużo lub za dużo chodzisz, jeśli czegokolwiek robisz za dużo, to w końcu będziesz cierpieć – dodaje przekornie.

Brytyjczyk cieszy się, że był świadkiem zmieniającego się świata przez ostatnie ponad 100 lat. – Świat na swój sposób ciągle się zmienia. To rodzaj ciągłego doświadczania. Jest trochę lepiej, ale jeszcze nie aż tak bardzo. Natomiast wszystko idzie w dobrym kierunku – mówi. A ludziom z młodszych pokoleń radzi, żeby „zawsze dawali z siebie wszystko, niezależnie od tego, czy się czegoś uczą, czy uczą czegoś kogoś.”. Bo „inaczej nie warto się tym przejmować”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?