piątek, 20 września, 2024

Tworzenie deepfake’owych obrazów o charakterze seksualnym będzie przestępstwem

Projekt nowego prawa przewiduje penalizowanie deepfake’owych obrazów o charakterze seksualnym. Niezależnie od tego, czy obrazy te będą udostępniane w sieci, czy nie.

Deepfake? Czeka nas zaostrzenie prawa

Brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że zamierza rozprawić się z tworzeniem w sieci deepfake’owych obrazów o seksualnym charakterze. Zgodne z nowymi przepisami każdy, kto bez zgody osoby zainteresowanej utworzy deepfake o charakterze jednoznacznie seksualnym, zostanie ukarany. Tworzenie tego typu obrazów, niezależnie od tego, czy trafią one ostatecznie do sieci, czy nie, będzie penalizowane. A rodzaj i skala kary będzie zależała od skali wyrządzonej szkody. Twórca deepfake’a może otrzymać bardzo wysoką grzywnę, ale może też za to przestępstwo trafić do więzienia.

Tworzenie deepfake’owych obrazów o seksualnym charakterze trafi na listę przestępstw poprzez nowelizację ustawy Criminal Justice Bill. Ta wciąż jest procedowana w brytyjskim Parlamencie.

Stop poniżaniu i degradacji ludzi

Minister ds. ofiar i ich ochrony nie ma wątpliwości, że nowe prawo jest nadzwyczaj potrzebne. Chodzi o to, by dać kres dosyć swobodnemu obecnie poniżaniu i dehumanizacji ludzi w internecie. – To kolejny przykład na to, jak niektórzy ludzie starają się poniżać i odczłowieczać innych. A zwłaszcza kobiety. To może powodować katastrofalne konsekwencje, jeśli taki materiał rozejdzie się szerzej. Ten rząd nie będzie tego tolerował. Nowa kategoria przestępstwa stanowi krystalicznie jasny sygnał, że tworzenie takich materiałów jest niemoralne. Że jest ono często mizoginiczne i stanowi przestępstwo – tłumaczy Laura Farris.

A nowy projekt chwali także opozycja, potwierdzając, jak daleko idące konsekwencje deepfake’i mogą mieć dla ofiary. – Nakładanie czyjegoś wizerunku na zdjęcia i filmy o charakterze jednoznacznie seksualnym stanowi rażące naruszenie ich autonomii i prywatności. To może im wyrządzić ogromną szkodę i nie może być tolerowane – mówi Yvette Cooper, minister spraw wewnętrznych w Gabinecie cieni Partii Pracy. I dodaje: – Istotne jest, aby policja i prokuratorzy byli dobrze wyszkoleni i mieli narzędzia niezbędne do rygorystycznego egzekwowania tych przepisów. Aby byli w stanie powstrzymać sprawców przed takim bezkarnym działaniem.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?