piątek, 20 września, 2024

Żelazna Kopuła przeciwko rakietom i dronom jest potrzebna

Penny Mordaunt, przewodnicząca Izby Gmin i była rezerwistka Royal Navy, powiedziała, że Wielkiej Brytanii potrzebna jest Żelazna Kopuła przeciwko rakietom i dronom, aby chronić obywateli w coraz bardziej niebezpiecznym świecie.

Wielka Brytania powinna zainstalować system obrony przeciwrakietowej zwanej „Żelazną Kopułą”, której zastosowanie niedawno pokazał Izrael – twierdzi Penny Mordaunt. Podkreśliła ona obawy rządu związane z coraz bardziej niespokojną sytuacją na świecie.

Wielka Brytania potrzebuje Żelaznej Kopuły

Penny Mordaunt, która jest byłą rezerwistką w Royal Navy i pełni obecnie funkcję przewodniczącej Izby Gmin, zaapelowała o zwiększenie wydatków na obronę kraju. Powiedziała, że rząd ma „obowiązek wobec naszych obywateli”, aby zapewnić im ochronę. Zwłaszcza gdy świat staje się coraz mniej bezpieczny.

Komentarz byłej minister obrony pojawił się po kolejnym pełnym napięcia tygodniu na linii Izrael – Iran. W piątek Izrael przeprowadził ataki na Iran, a pociski uderzyły niedaleko celów wojskowych i nuklearnych w głębi kraju. Był to odwet za ataki rakietowe i drony ze strony Teheranu kilka dni wcześniej.

Przedstawiciele obrony w Wielkiej Brytanii coraz częściej wzywają rząd do wzmocnienia systemu ochronnego kraju.

Wydatki na obronę kraju

Wielka Brytania wydaje obecnie nieco ponad 2 procent PKB na obronę kraju. Jednak powstaje coraz większa presja na zwiększenie tego nakładu do co najmniej 2,5 proc. A niektórzy nawet sugerują 3 proc.

W artykule napisanym dla „The Sunday Telegraph” Penny Mordaunt stwierdziła, że Wielka Brytania musi mieć większe ambicje co do tego, ile swoich zasobów przeznaczy na obronę.

Mordaunt w artykule napisała: „Być może nie przypominamy codziennie o zagrożeniach, przed którymi stoimy, ale mamy ten sam obowiązek wobec naszych obywateli. Obrona Izraela jest naszą obroną i musimy być gotowi bronić naszych sojuszników w taki sam sposób, w jaki bronilibyśmy się, tak jak to zrobiliśmy w ostatni weekend”.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Iran przeprowadził zapowiadany atak w stronę Izraela za pomocą 300 dronów i rakiet. Prawie wszystkie zostały zniszczone właśnie za sprawą systemu Żelaznej Kopuły i wsparciu sojuszników (w tym Wielkiej Brytanii).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?