piątek, 20 września, 2024

Polityka UK może doprowadzić do kryzysu migracyjnego w Irlandii

Przyjęcie Rwanda bill w Londynie może mieć znaczący wpływ na sąsiednią Irlandię. Nawet jeśli Wielkiej Brytanii uda się „zatamować” napływ szukających azylu migrantów, to mogą oni kierować się na „Zieloną Wyspę”. Ze strony władz irlandzkich kierowana jest krytyka wobec polityki prowadzonej przez Rishiego Sunaka.

Minister spraw zagranicznych Irlandii skrytykował brytyjską politykę wobec nielegalnych migrantów oraz ustawodawstwo zawarte w Rwanda bill. Wicepremier Irlandii i tamtejszy minister spraw zagranicznych Micheál Martin nie ma złudzeń, że wiele osób szukających azylu na Wyspie, bojąc się deportacji do Rwandy, uda się właśnie na „Zieloną Wyspę”.

W ten sposób, efekty działań rządu w Londynie mogą doprowadzić Irlandię do kryzysu migracyjnego. Sytuacja na tym tle w kraju już teraz nie jest najlepsza.

Jak ucierpi Irlandia w wyniku przyjęcia Rwanda bill?

Irlandia przyjęła ponad 100 000 uchodźców, z czego około trzy czwarte pochodziło z ogarniętej wojną Ukrainy. Tak znaczący napływ ludności zbiegł się z ostrym kryzysem na rynku mieszkaniowym, który spowodował wzrost czynszów i pogłębienie się problemu bezdomności. Jednocześnie, w społeczeństwie rosną nastroje antyimigranckie, które skutkują zamieszkami, jak miało to miejsce w Dublinie w listopadzie zeszłego roku.

Już teraz Micheál Martin mówi o „efekcie Rwandy”, który dotknął Irlandię. Według rządu w Dublinie, aż 80 procent osób ubiegających się o azyl w ich kraju, dostało się do niego, przekraczając granicę z Irlandią Północną. – Wierzę, że polityka Londynu odnośnie deportacji do Rwandy ma wpływ na Irlandię. I myślę, że to nie wydarzyło się ani dzisiaj, ani wczoraj. Ten efekt rośnie od czasu zapowiedzi zmian w tym zakresie i prób wdrażania tej polityki w życie – mówił premier Martin podczas wizyty w Ammanie w Jordanii.

Wicepremier Micheál Martin nie szczędzi ostrych słów

– Nikt jeszcze nie został deportowany do Rwandy, ale dla mnie obecna sytuacja jest odzwierciedleniem takiej polityki. Tu bardziej chodzi o retorykę, niż o wywarcie realnego wpływu – dodaje irlandzki polityk. – Ta polityka ma realny wpływ na Irlandię, bo ludzie pragnący dostać się do UK odczuwają strach – podsumowuje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Zarobki i siła nabywcza – Irlandia, Holandia, Niemcy, UK i Norwegia

Irlandia, Holandia, Niemcy to kraje, które najczęściej wybieramy udając się do pracy za granicę. Coraz więcej Polaków wybiera także Norwegię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport