piątek, 20 września, 2024

Zmiany w zasiłku PIP. Kluczowe będą najbliższe trzy miesiące

W ramach reformy systemu opieki społecznej, rząd rozpoczyna trzymiesięczne konsultacje dotyczące wypłacania świadczeń Personal Independence Payments. Torysi będą chcieli ograniczyć wypłacanie ludziom chorym gotówki na rzecz lepszego dostępu do opieki medycznej, wypłacania jednorazowych zapomóg lub przyznawania specjalnych voucherów.

Zasiłek Personal Independence Payments nie może zostać utrzymany w dotychczasowej formie

Obecnie z zasiłku Personal Independence Payments korzystają ponad trzy miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii. Cierpią oni na przeróżne schorzenia, które uniemożliwiają im pracę, a jednocześnie wymagają pomocy w wykonywaniu codziennych zadań. Ale rząd jest zdania, że wiele osób pobierających PIP można by choć częściowo zaktywizować zawodowo, gdyby zmienić system pomocy. Zmienić, czyli odebrać chorym regularne wypłaty gotówki, a w zamian za to ułatwić im dostęp do odpowiedniego leczenia lub przyznać im celowane vouchery.

W sprawie reformy systemu świadczeń Personal Independence Payments rząd rozpoczął właśnie trzymiesięczne konsultacje społeczne. Z końcem lipca będzie wiadomo, w którą stronę będzie można pójść, żeby zaktywizować ludzi od dawna polegających na wypłatach PIP.

Rishi Sunak chce zaktywizować rynek pracy w UK

Nie jest żadną tajemnicą, że Rishi Sunak od dawna pracuje nad zaktywizowaniem zawodowym społeczeństwa w UK. I reforma wypłacania benefitów w ramach PIP ma być jednym z ważniejszych elementów tych działań. – Jest dla mnie oczywiste, że nasz system świadczeń dla osób niepełnosprawnych nie działa zgodnie z założeniami. Jesteśmy zdeterminowani, aby go zreformować. Aby w przyszłości był on zrównoważony. Abyśmy mogli w dalszym ciągu zapewniać wsparcie tym, którzy naprawdę najbardziej go potrzebują – zaznaczył premier w jednym z wywiadów.

I dodał: – [Plan] wyznacza kolejny rozdział w zakresie naszej reformy systemu opieki społecznej. I stanowi część szerszego planu mającego na celu uczynienie systemu świadczeń bardziej sprawiedliwym dla podatnika. [System ten ma być] lepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb. A jednocześnie trudniejszy do wykorzystania przez tych, którzy próbują oszukać system.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?