piątek, 20 września, 2024

93-letnia kobieta z demencją kolejną ofiarą skandalu zasiłkowego

Ministerstwo Pracy i Emerytur formalnie przeprosiło i oddało 7000 funtów kobiecie chorującej na demencję, której wcześniej kazało zapłacić horrendalną kwotę w ramach nadpłat zasiłku opiekuńczego.

Afera związana z nadpłatami zasiłku opiekuńczego w Wielkiej Brytanii budzi coraz większe oburzenie. Niedawno wyszło na jaw, że tysiące osób otrzymujących Carer’s Allowance otrzymywało zawyżone świadczenia, z czego nie zdawali sobie sprawy. Po miesiącach lub latach Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) kazało im jednak zwrócić nadpłacony zasiłek.

Kobieta z demencją ofiarą skandalu zasiłkowego

Tym razem „Guardian” opisał historię 93-letniej kobiety chorującej na demencję, której DWP kazało zwrócić nadpłatę zasiłku opiekuńczego, mimo że zdawało sobie sprawę z jej stanu.

93-latka spłacała swój dług wobec DWP i oddawała co miesiąc ze swojej emerytury i oszczędności życia należność.

Problem zaczął się w 2019 roku, gdy córka będąca też opiekunką kobiety, zaczęła ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w wysokości 66 funtów tygodniowo. Chciała w ten sposób pokryć koszty codziennej opieki nad matką, która miała wówczas 88 lat.

Córka kobiety nie zdawała sobie jednak sprawy z tego, że wnioskując o zasiłek opiekuńczy sprawiła, że jej matka nie była już uprawniona do elementu Pension Credit. Po trzech latach DWP napisało do 93-latki z demencją, że ponieważ nie ponformowała o „zmianie sytuacji życiowej” i otrzymywała nadpłatę, powinna zwrócić ponad 8000 funtów.

Córka kobiety wraz z matką odwołały się od tej decyzji, jednak DWP było w stanie jedynie zmniejszyć należność do 7135 funtów.

Po kolejnym odwołaniu i nagłośnieniu sprawy, Ministerstwo Pracy i Emerytur zdecydowało się przeprosić 93-latkę i zwrócić jej 7000 funtów.

– Przeprosili, to już coś, ale nie wyjaśnili, dlaczego w ogóle wzięli pieniądze. To frustrujące, że niczego nie wyjaśniają. Dają mi numer, pod który mogę zadzwonić w celu uzyskania dalszych informacji, ale jeśli nie chcą nic powiedzieć, to tego nie zrobią – powiedziała córka 93-latki.

Afera związana z nadpłatą Carer’s Allowance

W wyniku skandalu zasiłkowego osobom pobierającym Carer’s Allowance kazano zwrócić nadpłatę zasiłku opiekuńczego i oskarżono ich o złamanie surowych zasad dotyczących świadczeń. Niektórym ze świadczeniobiorców postawiono nawet zarzuty karne.

Skandaliczne działanie Ministerstwa Pracy i Emerytur polega na tym, że osoby, które miały nadpłacane zasiłki, w wyniku przekroczenia progu zarobków, o tym nie wiedziały. Jednak DWP postanowiło bezwzględnie egzekwować od nich nadwyżkę.

Dopiero po interwencji zarówno mediów jak i parlamentarzystów DWP oświadczyło, że rozważy informowanie świadczeniobiorców za pomocą SMS-ów lub e-maili o przekroczeniu limitu zarobków.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?