piątek, 20 września, 2024

Szkody spowodowane przez alkohol kosztują 27,4 mld funtów rocznie

Spożywanie alkoholu, nawet w małych ilościach, jest szkodliwe dla zdrowia. I z faktem tym mało kto już dyskutuje. Natomiast nadużywanie alkoholu to postępujący problem, który jest też drogi społecznie. Najnowsze badanie pokazuje, że w Anglii szkody spowodowane przez alkohol wynoszą 27,4 mld funtów rocznie.

Spożywanie alkoholu to koszt nie tylko indywidualny, ale też społeczny

Najnowsza analiza autorstwa ekspertów organizacji charytatywnej the Institute of Alcohol Studies jasno i wyraźnie pokazuje, jak duży jest społeczny koszt spożywania przez ludzi alkoholu. Obecnie w Anglii szkody wywołane przez alkohol szacuje się na 27,4 mld funtów rocznie. I, niestety, koszt ten jest aż o 40 proc. wyższy niż 20 lat temu. Paradoksem jest tutaj fakt, że dochody z akcyzy na alkohol wynoszą każdego roku ok. 12,5 mld funtów, czyli znacznie mniej niż wynoszą finansowe koszty „picia”.

Analitycy IAS pokazują, że największe koszty związane ze spożyciem alkoholu wiążą się z przestępczością i naruszaniem ładu społecznego. Jest to ok. 14,6 mld funtów rocznie. Dalej są też koszty dla NHS, czyli 4,9 mld funtów rocznie. I wreszcie koszty dla gospodarki w szerszym ujęciu, związane z brakiem pracy lub mniejszą produktywnością w pracy, sięgające trochę ponad 5 mld funtów.

Gdzie w Anglii problemy związane z alkoholem są największe?

Eksperci wyliczyli, że największe problemy z alkoholem mają mieszkańcy regionu North East. Tam szkody spowodowane „piciem” wynoszą średnio 562 funtów rocznie na jednego mieszkańca. – The North East cierpi z powodu największych szkód spowodowanych alkoholem w kraju. A wpływ ten z roku na rok rośnie dla naszych mieszkańców, naszych ulic, naszego zdrowia i naszej gospodarki – mówi Susan Taylor z Balance. I dodaje: – Potrzebujemy pilnych działań, aby zaradzić kryzysowi alkoholowemu. Aby zadbać o to, by dobrobyt naszego regionu nie był w przyszłości bardziej zagrożony.

A ekspertce wtóruje przewodniczący stowarzyszenia Alcohol Health Alliance, profesor Sir Ian Gilmore. – Lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia spędzają mnóstwo czasu na leczeniu szkód spowodowanych alkoholem. A wszystkim im przecież można zapobiec. Tak duża część polityki Wielkiej Brytanii jest niewolnikiem Wielkiego Alkoholu. Wyolbrzymia się jego wkład gospodarczy, bagatelizując jednocześnie ogromne koszty [społeczne]. Prawdziwie odpowiedzialny rząd zrozumiałby, że zwalczanie szkód spowodowanych alkoholem powinno mieć pierwszeństwo przed zarabianiem pieniędzy przez branżę dla swoich akcjonariuszy – zaznacza Gilmore.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?