piątek, 20 września, 2024

Większa emerytura dzięki uzupełnianiu „luk” w okresach składkowania

To ważna informacja dla wszystkich, odkładających na emeryturę w UK – do kwietnia 2025 roku wszyscy pracujący, którzy są objęci nowym systemem emerytalnym, będą mogli uzupełniać swoje luki w okresach składkowania.

Może nie brzmi to zbyt ekscytująco, ale dla wielu osób w wieku 40, 50 i 60 lat uzupełnienie luk w okresach składkowania na emeryturę państwową w UK może wygenerować większy zwrot niż (niemal!) jakikolwiek inny forma inwestycji. Dość powiedzieć, że wkład na poziomie około 800–900 funtów teraz, może przełożyć się na zwiększenie wysokości świadczeń po zakończeniu pracy zawodowej do poziomu nawet 6500 funtów lub więcej, jak czytamy na łamach „Guardiana”.

Jak to działa? Wyjaśniamy!

Sposób na zwiększenie świadczeń emerytalnych

W ramach nowego państwowego systemu emerytalnego, jeśli zacząłeś odkładać pieniądze na emeryturę w ramach national insurance (NI) przed kwietniem 2016 r., będziesz potrzebować co najmniej 35 lat składkowania, aby kwalifikować się do pełnej emerytury, która wyniesie 221,20 GBP tygodniowo. Jednak, jeśli w twoim rejestrze składek pojawią się jakieś luki, na przykład z powodu zajmowania się dziećmi, wysokość świadczeń po przejściu na emeryturę będzie niższa. Co można w takiej sytuacji zrobić? Uzupełnić te luki. W jaki sposób?

Zasadniczo, można opłacić składki za okres sześciu lat wstecz. Do 5 kwietnia 2025 możliwość ta zostaje przedłużona z powrotem na rok podatkowy 2006–2007. Ulga ta dotyczy wyłącznie osób objętych nowym państwowym systemem emerytalnym, czyli mężczyzn urodzonych 6 kwietnia 1951 r. lub później oraz kobiet urodzonych 6 kwietnia 1953 r. lub później.

Czy opłaca się uzupełniać luki w okresach składkowania?

Stawka, którą płacisz, zależy od danego roku. Jak czytamy na łamach „Guardiana”, na przykład koszt składek klasy 3 za każdy pełny rok podatkowy pomiędzy 2006-2007 a 2019-2020 włącznie wynosi 824,20 GBP (15,85 GBP tygodniowo). Koszt uzupełnienia luki w rejestrze NI za rok podatkowy 2023–24 wynosi 907,40 GBP (17,45 GBP tygodniowo).

Ta jednorazowa płatność może stanowić do 1/35 pełnej stawki ewentualnej emerytury państwowej. Ponieważ pełna kwota state pension wynosi obecnie 221,20 funtów tygodniowo, podwyżka jest warta 6,32 funtów tygodniowo, czyli 328,64 funtów rocznie.

Załóżmy, że ktoś postanawia uzupełnić brakujące lata składek za 10 lat, od 2006-07 do 2015-16 włącznie. Zapłaciliby w sumie 8242 funty. W zamian za tę płatność – jak wynika z bieżących danych – otrzymałby roczny dodatek do emerytury państwowej wynoszący 3286 funtów. Daje to w sumie nieco ponad 65 000 funtów (przed opodatkowaniem) w ciągu 20 lat emerytury. Po 30 latach emerytury wyniesie to prawie 100 000 funtów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?