piątek, 20 września, 2024

Alkohol i drzemka w samolocie mogą się skończyć tragicznie

Spożycie alkoholu przed i/lub w trakcie lotu w połączeniu z ucięciem sobie drzemki na pokładzie może skończyć się tragicznie. Naukowcy ustalili właśnie, że kombinacja alkoholu i snu na dużych wysokościach obniża ilość tlenu we krwi i podnosi tętno nawet u młodych, zdrowych ludzi.

Piłeś przed podróżą? Nie śpij. Lecisz? Nie pij

Picie alkoholu w trakcie podróży samolotem nie jest niczym nadzwyczajnym. Ludzie często sięgają po alkohol albo tuż przed rozpoczęciem podróży, jeszcze w obrębie terminalu, albo już po starcie samolotu. Niektórzy chcą procentami nieco się znieczulić i uspokoić, a inni chcą wprowadzić się przed podróżą w dobry nastrój. Później natomiast, już w trakcie lotu i niezależnie od pobudek, które towarzyszą spożyciu alkoholu, pasażerowie często zapadają w sen.

I to, jak mówią naukowcy, może stanowić „śmiertelne zagrożenie”. Badania pokazują bowiem, że spożycie alkoholu wraz z drzemką w samolocie powodują bardzo duże obciążenie dla serca. Obciążenie, które w przypadku osób starszych lub cierpiących na problemy z sercem, może okazać się śmiertelne.

Co dzieje się z organizmem na dużych wysokościach po spożyciu alkoholu?

Naukowcy ustalili, że połączenie alkoholu i snu na pokładzie samolotu obniża ilość tlenu we krwi podróżnych i podnosi im tętno. Dzieje się to nawet u osób młodych i zdrowych. Oczywiście im większa jest ilość spożytego alkoholu, tym cięższe mogą być tego skutki. Szczególnie wśród starszych pasażerów i tych borykających się z problemami zdrowotnymi. – Sytuacja może być inna w przypadku pasażerów cierpiących już na jakieś schorzenia. Nasycenie tlenem może być u nich niskie już na samym początku, a następnie może ono spaść do jeszcze niższego poziomu. Zatem ich stan zdrowia może się pogorszyć, a to może doprowadzić do wystąpienia nagłych przypadków medycznych podczas lotu – tłumaczy dr Eva-Maria Elmenhorst z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki w Kolonii. I dodaje: – Radziłabym osobom cierpiącym na choroby serca lub płuc, aby unikały picia alkoholu w samolotach.

W raporcie z badania czytamy: „Wyniki wskazują ogółem, że nawet u młodych i zdrowych ludzi połączenie spożycia alkoholu ze spaniem w warunkach hipobarycznych (ciśnienie w kabinie) powoduje znaczne obciążenie układu sercowego. I może prowadzić do zaostrzenia objawów u pacjentów z chorobami serca lub płuc”. A w świetle tych rezultatów naukowcy sugerują, że być może nadszedł czas, aby rozważyć ograniczenie dostępu do alkoholu na pokładzie. Zwłaszcza podczas lotów długodystansowych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?