Alkohol i drzemka w samolocie mogą się skończyć tragicznie

Spożycie alkoholu przed i/lub w trakcie lotu w połączeniu z ucięciem sobie drzemki na pokładzie może skończyć się tragicznie. Naukowcy ustalili właśnie, że kombinacja alkoholu i snu na dużych wysokościach obniża ilość tlenu we krwi i podnosi tętno nawet u młodych, zdrowych ludzi.

Piłeś przed podróżą? Nie śpij. Lecisz? Nie pij

Picie alkoholu w trakcie podróży samolotem nie jest niczym nadzwyczajnym. Ludzie często sięgają po alkohol albo tuż przed rozpoczęciem podróży, jeszcze w obrębie terminalu, albo już po starcie samolotu. Niektórzy chcą procentami nieco się znieczulić i uspokoić, a inni chcą wprowadzić się przed podróżą w dobry nastrój. Później natomiast, już w trakcie lotu i niezależnie od pobudek, które towarzyszą spożyciu alkoholu, pasażerowie często zapadają w sen.

I to, jak mówią naukowcy, może stanowić „śmiertelne zagrożenie”. Badania pokazują bowiem, że spożycie alkoholu wraz z drzemką w samolocie powodują bardzo duże obciążenie dla serca. Obciążenie, które w przypadku osób starszych lub cierpiących na problemy z sercem, może okazać się śmiertelne.

Co dzieje się z organizmem na dużych wysokościach po spożyciu alkoholu?

Naukowcy ustalili, że połączenie alkoholu i snu na pokładzie samolotu obniża ilość tlenu we krwi podróżnych i podnosi im tętno. Dzieje się to nawet u osób młodych i zdrowych. Oczywiście im większa jest ilość spożytego alkoholu, tym cięższe mogą być tego skutki. Szczególnie wśród starszych pasażerów i tych borykających się z problemami zdrowotnymi. – Sytuacja może być inna w przypadku pasażerów cierpiących już na jakieś schorzenia. Nasycenie tlenem może być u nich niskie już na samym początku, a następnie może ono spaść do jeszcze niższego poziomu. Zatem ich stan zdrowia może się pogorszyć, a to może doprowadzić do wystąpienia nagłych przypadków medycznych podczas lotu – tłumaczy dr Eva-Maria Elmenhorst z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki w Kolonii. I dodaje: – Radziłabym osobom cierpiącym na choroby serca lub płuc, aby unikały picia alkoholu w samolotach.

W raporcie z badania czytamy: „Wyniki wskazują ogółem, że nawet u młodych i zdrowych ludzi połączenie spożycia alkoholu ze spaniem w warunkach hipobarycznych (ciśnienie w kabinie) powoduje znaczne obciążenie układu sercowego. I może prowadzić do zaostrzenia objawów u pacjentów z chorobami serca lub płuc”. A w świetle tych rezultatów naukowcy sugerują, że być może nadszedł czas, aby rozważyć ograniczenie dostępu do alkoholu na pokładzie. Zwłaszcza podczas lotów długodystansowych.

Teksty tygodnia

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Brytyjki imprezujące w Krakowie zostały zaatakowane

Podczas pobytu w Krakowie, na wieczorze panieńskim, grupa kobiet z UK padła ofiarą ataku niezidentyfikowanych mężczyzn.

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie