piątek, 20 września, 2024

Zakaz posiadania psów American XL Bully w Irlandii

Podobnie, jak w Wielkiej Brytanii, także w Republice Irlandii wprowadzony zostanie zakaz posiadania psów rasy American Bully XL. Jak będą wyglądały przepisy obowiązujące na „Zielonej Wyspie” w tej kwestii?

Heather Humphreys minister ds. rozwoju obszarów wiejskich i lokalnych społeczności w rządzie Fine Gael zapowiedziała wprowadzenie zakazu posiadania psów rasy American Bully XL. Regulacje w tym zakresie wejdą w życie w dwóch etapach.

Jak czytamy na oficjalnych stronach rządowych, od 1 października 2024 roku nowe przepisy będą zabraniać importowania, hodowli, sprzedaży i ponownego udamawiania w przypadku psów tej rasy. Z kolei od 1 lutego 2025 posiadanie psa rasy XL Bully bez odpowiedniego „certyfikatu zwolnienia” będzie nielegalne.

Zakaz posiadania psów American XL Bully

Po konsultacjach z przewodniczącym Stakeholder Group on Dog Control emerytowanym zastępcą komisarza Gardy Johnem Twomeyem, minister Humphreys podjęła taką decyzję, kierując się ochroną w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Zmiany w prawie wejdą w życie po tym, jak na terenie Irlandii w ostatnim czasie doszło do kilku ataków psów tej rasy, w tym do śmiertelnego zagryzienia w Limerick. Jego ofiarą padła młoda kobieta, Nicole Morey.

Od tych regulacji będą pewne wyjątki. Certyfikaty zwolnienia będą wydawane z zastrzeżeniem ścisłych kryteriów, w tym wymogu uzyskania licencji, wszczepienia mikroczipa i kastracji. Inne możliwe kryteria zostaną omówione w ramach Stakeholder Group on Dog Control

Jak będzie wyglądało prawo w Irlandii w tym zakresie?

– Wiem, że wiele osób nie zgodzi się z tą decyzją. Sama jestem właścicielką psa i wiem, że ludzie kochają swoje czworonogi. Musimy jednak pamiętać, że życie żadnego psa nie jest warte więcej niż życie człowieka. Ostatecznie to właśnie skłoniło mnie do podjęcia tej decyzji – komentuje w oficjalnym komunikacie Humphreys.

Dodajmy, iż w UK, a konkretnie w Anglii, Walii i Szkocji od 31 grudnia 2023 sprzedaż, oddawanie, porzucanie lub rozmnażanie psów American Bully XL jest niezgodne z prawem. Z kolei posiadanie takich zwierząt bez odpowiedniego zwolnienia jest przestępstwem.

Przypomnijmy, szerzej o tej kwestii w kontekście brytyjskim pisaliśmy w artykule: American Bully XL – zakaz posiadania psów tej rasy. Oprócz tego na łamach „Polish Express” przeprowadziliśmy obszerny wywiad z behawiorystka zwierzęca COAPE, Magdaleną Jelińską: Dlaczego psy American XL Bully bywają niebezpieczne? Behawiorystka wskazuje na błędy popełnione przez człowieka. Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecamy zapoznać sięz tym interesującym materiałem.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Zarobki i siła nabywcza – Irlandia, Holandia, Niemcy, UK i Norwegia

Irlandia, Holandia, Niemcy to kraje, które najczęściej wybieramy udając się do pracy za granicę. Coraz więcej Polaków wybiera także Norwegię.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport