piątek, 20 września, 2024

Ekstremalne upały wystawiają na ryzyko utraty zdrowia 6 mln ludzi w UK

Z raportu Friends of the Earth wynika, że z powodu ekstremalnych upałów w UK na utratę zdrowia może być narażonych nawet 6 mln ludzi. Są to przede wszystkim osoby starsze i małe dzieci.

Ekstremalne upały coraz częstsze w UK

Pogoda w Wielkiej Brytanii do dziś kojarzy nam się raczej z umiarkowanym chłodem, dużymi opadami i dużą wilgotnością. Tymczasem w ostatnich latach UK coraz częściej dotykają ekstremalne upały. Z szacunków ekspertów Friends of the Earth wynika, że z powodu ekstremalnych temperatur na utratę życia lub zdrowia narażonych jest nawet 6 mln ludzi. Są to przede wszystkim dzieci poniżej 5. roku życia (1,7 mln) i osoby starsze powyżej 65. roku życia (4,3 mln), które mieszkają na najbardziej narażonych na wysokie temperatury obszarach Anglii.

Najnowszą analizę oparto na wynikach wcześniejszych badań przeprowadzonych wspólnie przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze i ekspertów Friends of the Earth. W ówczesnym badaniu zidentyfikowano 15 662 obszary w UK, które są najbardziej wrażliwe na ciepło. Najwięcej takich obszarów, paradoksalnie, znajdowało się w Birmingham. To właśnie tam zidentyfikowano najwięcej miejsc narażonych na długotrwałe okresy bardzo gorącej pogody, ze średnią temperaturą 27,5°C (81,5°F) lub wyższą trwającą przez pięć dni z rzędu lub dłużej.

Potrzebne są działania na obszarach w Anglii szczególnie narażonych na wysokie temperatury

Eksperci apelują do rządu, że wraz ze zmianami klimatycznymi i rosnącymi, średniorocznymi temperaturami na Wyspach, potrzebne jest podjęcie działań zmierzających do łagodzenia negatywnych skutków ekstremalnej pogody na życie i zdrowie ludzi. – [Plany rządu w tym zakresie] muszą obejmować prowadzenie programów w zakresie izolacji, aby w naszych domach, domach opieki, szkołach i przedszkolach było chłodno latem, a ciepło zimą. [Poza tym plany muszą uwzględnić] sadzenie drzew na ulicach, aby ochłodzić dzielnice w czasie upałów, oraz wyposażanie przestrzeni publicznych, takich jak biblioteki, w klimatyzację, aby ludzie mogli schronić się podczas fal upałów. Z roku na rok przekraczane są globalne rekordy temperatury. Jednak plany Wielkiej Brytanii dotyczące przystosowania się do kryzysu klimatycznego znacznie odbiegają od tego, co jest potrzebne dla ochrony społeczności znajdujących się na pierwszej linii frontu. Ten brak działań naraża życie i zdrowie milionów ludzi – mówi Mike Childs, dyrektor ds. nauki, polityki i badań z organizacji Friends of the Earth.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?