piątek, 20 września, 2024

Placówki NHS w ogniu krytyki. Przed RTG mężczyźni są pytani o bycie w ciąży

„The Telegraph” donosi, że w wielu szpitalach NHS operatorzy aparatury diagnostycznej dostali wytyczne, by także mężczyzn pytać przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, czy nie są w ciąży. Jest to efekt incydentu, w którym prześwietleniu poddano będącego w ciąży transmężczyznę.

Kontrowersyjne wytyczne dla placówek NHS. Po co pytać mężczyznę o bycie w ciąży?

Operatorzy urządzeń RTG i tomografów komputerowych dostali w wielu szpitala NHS polecenie, by pytać pacjentów w wieku od 12 do 55 lat o to, czy nie są aby w ciąży. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby pytanie to było zadawane kobietom – w końcu od lat jest to powszechna praktyka. Ale technikom RTG zalecono także pytanie o bycie w ciąży mężczyzn. Skąd taki zaskakujący pomysł? Otóż jest to pokłosie niedawnego incydentu, w którym tomografii komputerowej poddano będącego w ciąży transmężczyznę. Pacjent jednak nie wiedział o tym, że w ciąży się znajduje.

Nowe wytyczne dla operatorów urządzeń RTG i tomografów komputerowych mówią o potrzebie inkluzywności. Chodzi o to, by technicy, przyjmując pacjentów do badania, nie robili odgórnych założeń co do ich płci na podstawie ich wyglądu. Zawsze mogą oni mieć bowiem do czynienia z pacjentami transpłciowymi, niebinarnymi lub interseksualnymi.

W tym miejscu przypomnijmy, że promieniowanie wykorzystywane w RTG, tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym może być zwyczajnie niebezpieczne dla nienarodzonych dzieci.

Wszędzie istotny jest… zdrowy rozsądek?

„The Telegraph” donosi, że na skutek wprowadzenia nowych wytycznych, w niektórych szpitalach doszło już do niepokojących incydentów. Mężczyźni zmuszeni do odpowiadania w formularzach na pytanie o bycie w ciąży odmawiali poddania się badaniu. A emocjonalnie na pytania reagowało też wiele kobiet, którym nie podobały się „inwazyjne” pytania o ich płodność.

Jeden z techników radiologii opowiedział, że w jego gabinecie zjawił się mężczyzna, który został zakwalifikowany do pilnej ścieżki onkologicznej. Ale pytanie o ciążę tak go „zirytowało, że krzyknął, opuścił oddział i w rzeczywistości nie poddał się prześwietleniu”. – To jest niepotrzebne ryzyko dla tych pacjentów. Jeśli tak bardzo się zirytują, że nie poddadzą się skanowaniu – podsumował operator urządzeń diagnostycznych.

Część ekspertów nazwała praktykę pytania mężczyzn o bycie w ciąży za „upokarzającą”. I zaapelowała do NHS, by w tej kwestii „przywrócono zdrowy rozsądek”.

Wytyczne zostały opracowane przez Stowarzyszenie Elektroradiologów (ang. Society of Radiographers, SoR) i mają zmierzać do inkluzywności. Wytyczne SoR opierają się na danych, z których wynika, że odsetek dorosłych Brytyjczyków, którzy „identyfikują się jako osoby transpłciowe lub niebinarne [wynosi] aż 4,5 proc.”. Dodajmy jednak, że dane the Office for National Statistical mówią o zaledwie 0,5 proc. takich osób.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?