Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii nieznacznie spadła, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Odsetek osób pozostających bez pracy w II kwartale 2024 roku (okres od początku kwietnia do końca czerwca) wyniósł 4,2% w skali roku. W analogicznym okresie 2023 roku wskaźnik ten sięgnął 4,4%.
Z kolei jak podaje Office for National Statistics wzrost płac w Wielkiej Brytanii nadal zwalnia, a jego roczne tempo wzrostu wyniosło w rzeczonym okresie 5,4%. W II kwartale 2023 wskaźnik ten wyniósł 5,7%, ale trzeba zaznaczyć, że mamy do czynienia z najmniej dynamicznym wzrostem w tym zakresie do lipca 2022, gdy sięgnął on 5,2%.
Niemniej, analitycy ONS zaznaczają, że wzrost poziomu wynagrodzeń pozostaje „stosunkowo silny”, a zarobki w UK nadal szły w górę szybciej niż ceny. Po uwzględnieniu inflacji, płace w UK wzrosły o 1,6%, co oznacza, że wielu pracowników odnotuje dalszą poprawę standardu życia.
Stopa bezrobocia w UK nieznacznie spadła
Podsumowując dane z rynku pracy, dyrektor ds. statystyk ekonomicznych ONS, Liz McKeown zaznaczała, iż mamy do czynienia z „mieszanym obrazem” w Wielkiej Brytanii. Niemniej, trzeba dodać, iż pojawiają się oznaki, że rynek pracy zaczyna się ochładzać.
– Podstawowy wzrost płac [bez premii], chociaż pozostaje stosunkowo silny, nadal zwalnia – komentowała dyrektor McKeown, na łamach programu BBC Today. – Z kolei wzrost całkowitego wynagrodzenia wyraźnie zwolnił, a zeszłoroczne jednorazowe premie NHS miały na to wpływ – powiedziała.
W jakiej kondycji znajduje się brytyjski rynek pracy?
Trzeba zaznaczyć, że chociaż ilość dostępnych wakatów również spadła, to ich całkowita liczba pozostaje powyżej poziomów sprzed pandemii. Jednocześnie ONS apeluje jednak o ostrożność w ferowaniu wyroków dotyczących rynku pracy, ponieważ badanie dotyczące bezrobocia zostało przeprowadzone na mniejszej liczbie respondentów, niż zwykle.
Jak czytamy na łamach „Guardiana”, analitycy byli podzieleni co do tego, jak dane te wpłyną na decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. National Institute of Economic and Social Research stwierdził, że wzrost płac w takim tempie, może spowodować wzrost inflacji, zmuszając bank centralny do utrzymania wysokich stóp procentowych przez dłuższy okres.
– Utrzymywanie się silnego wzrostu płac budzi obawy o sztywniejszą inflację, co może skłonić Bank Anglii do zachowania ostrożności w kwestii dalszych obniżek stóp procentowych – jak czytamy. Z kolei Firma konsultingowa Capital Economics stwierdziła, że spadkowa ścieżka wzrostu płac wystarczy, aby utrzymać Bank na dobrej drodze do dokonania dwóch kolejnych obniżek stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego w tym roku z 5% do 4,5%.
Co zrobi rząd UK, jakie decyzje podejmie Rachel Reeves?
Kanclerz skarbu Rachel Reeves powiedziała, że najnowsze dane z rynku pracy pokazują, że „jest więcej do zrobienia w zakresie wspierania ludzi w znalezieniu zatrudnienia”.
– Będzie to częścią mojego budżetu, w którym podejmę trudne decyzje dotyczące wydatków, opieki społecznej i podatków, aby naprawić fundamenty naszej gospodarki, abyśmy mogli odbudować Wielką Brytanię i poprawić sytuację w każdym aspekcie funkcjonowania naszego kraju – zaznacza szefowa brytyjskiego resortu finansów, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.