piątek, 20 września, 2024

Inflacja wzrosła po raz pierwszy w tym roku

Po raz pierwszy w tym roku wzrosła inflacja w Wielkiej Brytanii. Niestety roczna stopa w lipcu ponownie przekroczyła cel Banku Anglii, który wynosi 2 proc.

Według oficjalnych danych inflacja wzrosła o 2,2 proc. w ciągu roku do lipca. Wzrost ten jest jednak mniejszy niż przewidywano, chociaż – z drugiej strony – przekroczył cel Banku Anglii (wynoszący 2 proc.).

Inflacja nadal rośnie

Lipcowy wzrost inflacji nie był zaskoczeniem dla ekonomistów. Wynika on głównie z mniejszego spadku cen gazu i energii elektrycznej niż w roku poprzednim. Natomiast Bank Anglii spodziewa się dalszego wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach.

Co ciekawe zarówno Bank Anglii jak i ekonomiści z City przewidywali większy wzrost inflacji w lipcu na poziomie 2,3 proc.

Główny ekonomista z Office for National Statistics (ONS), Grant Fitzner powiedział:

– Inflacja nieznacznie wzrosła w lipcu ze względu na to, że krajowe koszty energii spadły.

Spadek cen

Dzięki tańszym pobytom w hotelach ogólne ceny spadły o 0,2 proc. w lipcu. Jednak jest to mniejszy spadek niż w poprzednim roku, gdy wyniósł on 0,4 proc. Wtedy lepszy wynik był podyktowany gwałtownym spadkiem rachunków za energię.

Natomiast inflacja bazowa, która nie obejmuje cen żywności, energii, alkoholu i tytoniu wzrosła o 3,3 proc. w ciągu roku do lipca. Jest mniejsza niż w czerwcu, gdy wyniosła 3,5 proc. Z kolei inflacja w sektorze usług, którą obserwuje uważnie Bank Anglii, spadła z 5,7 proc. do 5,2 proc.

Jak już wspomnieliśmy, spadek inflacji w sektorze usług wynikał w dużej mierze ze spadku cen hoteli (o 6,4 proc. w lipcu). W porównaniu ze wzrostem w tej branży o 8,2 proc. w roku poprzednim.

Ekonomiści twierdzą, że fakt, iż wzrost inflacji okazał się niższy od tego, który przewidywał Bank Anglii, jest dobrym znakiem w kontekście dalszych decyzji dotyczących stóp procentowych. Obecnie presja cenowa zarówno w gospodarstwach domowych jak i przedsiębiorstwach wciąż się normalizuje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?