piątek, 20 września, 2024

Mam idealnie poukładane życie w UK, ale i tak tęsknię za Polską

Zakładając, że fala powrotów do Polski po Brexicie zasadniczo się zakończyła, można napisać, że w Wielkiej Brytanii pozostali ci Polacy, którym życie na Wyspach tak dobrze się poukładało, że nie widzą już racjonalnego sensu we wracaniu do ojczyzny.

Generalnie, można zaryzykować, że ich decyzja w tej kwestii jest podyktowana bilansem zysków i strat. Z ich perspektywy po prostu nieopłacalny jest powrót do Polski. Taka decyzji im się „nie kalkuluje”. Za takim myśleniem stoi racjonalne, jak najbardziej logiczne podejście do tej sprawy.

Jednak, ludzie nie są jedynie istotami, które rozumują w tylko taki sposób, co nie ulega żadnym wątpliwościom. Polacy żyjący w UK, który świetnie sobie na obczyźnie poradzili, którzy mają wszystko poukładane, którzy na Wyspie mają dobre życie i dobrą pracę potrafią nadal tęsknić za swoją ojczyzną.

Wbrew jakiejkolwiek logice, wbrew racjonalnemu podejściu do tej sprawy, często wbrew swoim bliskim czy nawet rodzinie.

Mam wszystko w UK, ale i tak tęsknię za Polską

„Mieszkam w UK od 17 lat. Mam tutaj dom, rodzinę, męża, dzieci i ogólnie wszystko ułożone. Mimo to tęsknię za Polską. Nie za ludźmi, bo mało kto mi w Polsce został, ale tęsknię za krajem. Z jednej strony mam wszystko, co najważniejsze przy sobie, a jednak jest tęskno za krajem. Proszę o opinie ludzi, szczere opinie, tych co wrócili i się rozczarowali powrotem. Może potrzebuje kubła zimnej wody” – jak pisze w tej sprawie nasza rodaczka, która chciała pozostać anonimową, na jednej z popularnych polonijnych grup na FB.

To z pewnością niejedyna taka opinia, w dyskusji w tym wątku pojawiło się wiele podobnych głosów. Polacy, którzy pozostali w UK niby mogą się cieszyć, że wszystko w ich życiu jest dopięte na ostatni guzik. Właśnie, kluczowym słowem jest tu owe „niby”. Mają wszystko – rodzine, pracę, dom, przyjaciół. Realizują swoje plany, żyją pełnią życia, ale… czegoś nadal brakuje. Ciągli w nich tkwi ta tęsknota, całkowicie irracjonalną i nielogiczna tęsknota za pozostawioną wiele lat temu ojczyzną.

Rodzina w UK czy tęsknota za Polską?

– Byłem, zobaczyłem i wróciłem do UK. Tyle w temacie – komentuje zdecydowanie Jakub. Reprezentuje on grupę opinii tych osób, które na własnej skórze rozczarowały się powrotem do Polski. Wcześniej czy później doszli do wniosku, iż ich miejsce jest właśnie na Wyspach Brytyjskich. Mimo tęsknoty za ojczyzną. – 17 lat w UK, potem prawie 2 lata w PL. Teraz od roku i znów w UK. Nie tęsknię – uzupełnia Tadeusz.

Z drugiej strony pojawiają się także głosy, że w takiej sytuacji trzeba mieć świadomość priorytetów. Rodzina czy tęsknota? Moi bliscy, czy moje potrzeby? – Nie potępiam, ale dla mnie partner, czy partnerka są nieskończenie istotniejsi od kraju. Jeśli do tego masz rodzinę, dom, karierę – nawet bym się nie oglądał – mówi Filip. – W życiu najważniejsi są najbliżsi, rodzina i przyjaciele a kraj to sprawa drugorzędna. Ludzie, którymi się otaczasz, tworzą Twoje życie, a nie kraj. Chcesz wrócić do Polski i żyć w samotności? – zapytuje retorycznie Piotr.

Natomiast najlepiej jest wrócić na próbę, o ile jest taka możliwość. Taką radę autorce tematu najczęściej dawano. – Pomieszkaj dłużej w PL. Wsiąknij w ten kraj i się sama przekonaj. Nie zamykaj wszystkich drzwi w UK. Tak, żebyś Ty i Twoi bliscy mieli wybór – jak pisze Monika.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?