piątek, 20 września, 2024

Duże sieci oszukują na kartach lojalnościowych? Szokujące badanie

Organizacja konsumencka Which? opublikowała właśnie wyniki szokującego badania, w trakcie którego przeanalizowała zmiany cen 12 000 produktów dostępnych w dużych sieciach handlowych. Okazało się, że powszechną praktyką jest znaczne podnoszenie cen niektórych towarów, a następnie obniżanie ich w krótkim czasie dla posiadaczy kart lojalnościowych.

Karty lojalnościowe – czy to się naprawdę opłaca?

Z założenia karta lojalnościowa powinna przynosić klientom rzeczywiste korzyści z regularnego robienia zakupów w wybranej sieci handlowej. Ale w Wielkiej Brytanii karty lojalnościowe zdaje się nie zawsze tak działają. Czasami mają one na celu wzięcie lojalnych klientów podstępem i przekonanie ich, że są oni bardziej doceniani i wynagradzani przez daną sieć niż pozostali kupujący, podczas gdy de facto wcale nie zyskują oni niczego dodatkowego z uwagi na swoje wybory konsumenckie.

Organizacja Which? dowiodła właśnie, po przeanalizowaniu cen 12 000 różnego typu produktów dostępnych w największych sieciach handlowych, że wiele sklepów podnosiło ceny produktów dosłownie na kilka dni przed zastosowaniem rabatu dla posiadaczy kart lojalnościowych. Dla osób nieświadomych tego faktu, oferta mogła się zatem wydawać nadzwyczaj atrakcyjna, podczas gdy niejednokrotnie była ona nawet gorsza niż jeszcze tydzień, dwa wcześniej. Największymi winowajcami w tym względzie były sieci kosmetyczne Boots i Superdrug, ale nieuczciwe praktyki stosują też m.in. Tesco, Sainsbury’s i Morrisons.

Ceny w sklepach – jak kształtują je duże sieci?

Which? ustaliło na przykład, że w ciągu ostatniego pół roku sieć Boots podniosła cenę szczoteczki elektrycznej ze 150 funtów do 400 funtów, czyli o 166 proc., po czym po dwóch tygodniach obniżyła cenę z powrotem do 150 funtów, ale tylko dla posiadaczy kart lojalnościowych. Z kolei sieć Sainsbury’s wprowadziła w pewnym momencie cenę za 695 g nuggetsów z kurczaka Birds Eye w wysokości 5,50 funtów dla wszystkich klientów i 4 funty dla posiadaczy kart lojalnościowych, tylko że w tym samym czasie te same nuggetsy kosztowały 5,25 funtów w Waitrose i 4 funty dla wszystkich klientów w Asda. A w samym Sainsbury’s, trzy tygodnie wcześniej, produkt ten był dostępny w cenie 5 funtów.

– Karty lojalnościowe to coraz większy biznes (…) Ale choć rabaty mogą wyglądać imponująco, to wielu kupujących zaczyna coś podejrzewać w tym, że ceny dla osób niebędących posiadaczami kart lojalnościowych są tak wysokie. Przyjrzeliśmy się historii cen tysięcy produktów i odkryliśmy, że chociaż większość rabatów nie była myląca, to istniały pewne wątpliwe ceny dla osób niebędących członkami. A niektóre przykłady wyglądały jak zwykłe oszustwo – zaznaczyła Ele Clark z Which?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?