piątek, 20 września, 2024

Żądanie 4-dniowego tygodnia pracy stanie się prawem pracownika?

Czy pracownicy w Wielkiej Brytanii otrzymają prawo do domagania się od pracodawcy 4-dniowego tygodnia pracy? Sceptycy alarmują, że taki ruch może zmienić przyjęte dotychczas relacje między pracodawcą i pracownikiem.

4-dniowy tydzień pracy stanie się prawem?

Jak donosi dziennik „The Daily Telegraph”, zapis dotyczący krótszego tygodnia pracy może się znaleźć w opracowywanej właśnie przez laburzystów nowelizacji prawa pracy. A to może zmienić dotychczasową równowagę sił pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Firmy mogłyby bowiem zostać prawnie zobowiązane do oferowania pracownikom 4-dniowego tygodnia pracy od pierwszego dnia zatrudnienia. Z wyjątkiem oczywiście sytuacji, w których pojawianie się pracownika w miejscu pracy przez tylko cztery, a nie pięć dni w tygodniu, byłoby z różnych względów niewykonalne.

Na te rewelacje politycy Partii Pracy odpowiadają jednak, że rząd nie zamierza w jakikolwiek sposób zmuszać firm do akceptowania wniosków pracowników o ustanowienie dla nich 4-dniowego tygodnia pracy.

Partia Pracy dementuje, że 4-dniowy tydzień pracy mógłby być obligatoryjny

Doniesienia „The Daily Telegraph” natychmiast podchwycili politycy Partii Konserwatywnej. Zarzucili laburzystom, że ci chcą wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy tylnymi drzwiami. Minister ds. biznesu w gabinecie cieni Kevin Hollinrake stwierdził nawet, że firmy są „przerażone” planami Partii Pracy pod szyldem „Make Work Pay”, które zaburzyłyby równowagę na rynku pracowniczym.

Zagonione do narożnika Ministerstwo ds. Biznesu i Handlu zaprzeczyło jednak, aby rząd chciał narzucić firmom taki innowacyjny, choć nie do końca jeszcze przetestowany model pracy. Laburzyści stanowczo dementują, jakoby możliwość skorzystania z 4-dniowego tygodnia pracy oznaczała, że każdy pracownik miałby do dyspozycji w każdym tygodniu przedłużony weekend. Tak jak to teraz ma miejsce w przypadku weekendów z czterema ustawowymi dniami wolnymi Bank Holidays. Pracownicy, którzy wybraliby opcję czterech zamiast pięciu dni w pracy (opcję za każdym razem pozostającą w gestii pracodawcy), to i tak musieliby przepracować wskazaną w umowie liczbę godzin.

– Nie mamy planów, by narzucić pracodawcom i pracownikom czterodniowy tydzień pracy. Wszelkie zmiany w ustawodawstwie dotyczącym zatrudnienia będą konsultowane z biznesem – zaznaczył rzecznik Whitehall. I dodał: – Nasz plan 'Make Work Pay’ został zaprojektowany tak, by zwiększać produktywność i tworzyć odpowiednie warunki dla przedsiębiorstw. Tak, by wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy. Wielu pracodawców już zapewnia swoim pracownikom dobre, przyjazne rodzinie warunki. Oni wiedzą, że takie działanie poprawia morale i retencję. My ściśle współpracujemy z przedsiębiorstwami i społeczeństwem obywatelskim, aby znaleźć balans między poprawą praw pracowniczych, a wspieraniem znakomitych przedsiębiorstw, które wypłacają ludziom pensje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?