Żądanie 4-dniowego tygodnia pracy stanie się prawem pracownika?

Czy pracownicy w Wielkiej Brytanii otrzymają prawo do domagania się od pracodawcy 4-dniowego tygodnia pracy? Sceptycy alarmują, że taki ruch może zmienić przyjęte dotychczas relacje między pracodawcą i pracownikiem.

4-dniowy tydzień pracy stanie się prawem?

Jak donosi dziennik „The Daily Telegraph”, zapis dotyczący krótszego tygodnia pracy może się znaleźć w opracowywanej właśnie przez laburzystów nowelizacji prawa pracy. A to może zmienić dotychczasową równowagę sił pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Firmy mogłyby bowiem zostać prawnie zobowiązane do oferowania pracownikom 4-dniowego tygodnia pracy od pierwszego dnia zatrudnienia. Z wyjątkiem oczywiście sytuacji, w których pojawianie się pracownika w miejscu pracy przez tylko cztery, a nie pięć dni w tygodniu, byłoby z różnych względów niewykonalne.

Na te rewelacje politycy Partii Pracy odpowiadają jednak, że rząd nie zamierza w jakikolwiek sposób zmuszać firm do akceptowania wniosków pracowników o ustanowienie dla nich 4-dniowego tygodnia pracy.

Partia Pracy dementuje, że 4-dniowy tydzień pracy mógłby być obligatoryjny

Doniesienia „The Daily Telegraph” natychmiast podchwycili politycy Partii Konserwatywnej. Zarzucili laburzystom, że ci chcą wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy tylnymi drzwiami. Minister ds. biznesu w gabinecie cieni Kevin Hollinrake stwierdził nawet, że firmy są „przerażone” planami Partii Pracy pod szyldem „Make Work Pay”, które zaburzyłyby równowagę na rynku pracowniczym.

Zagonione do narożnika Ministerstwo ds. Biznesu i Handlu zaprzeczyło jednak, aby rząd chciał narzucić firmom taki innowacyjny, choć nie do końca jeszcze przetestowany model pracy. Laburzyści stanowczo dementują, jakoby możliwość skorzystania z 4-dniowego tygodnia pracy oznaczała, że każdy pracownik miałby do dyspozycji w każdym tygodniu przedłużony weekend. Tak jak to teraz ma miejsce w przypadku weekendów z czterema ustawowymi dniami wolnymi Bank Holidays. Pracownicy, którzy wybraliby opcję czterech zamiast pięciu dni w pracy (opcję za każdym razem pozostającą w gestii pracodawcy), to i tak musieliby przepracować wskazaną w umowie liczbę godzin.

– Nie mamy planów, by narzucić pracodawcom i pracownikom czterodniowy tydzień pracy. Wszelkie zmiany w ustawodawstwie dotyczącym zatrudnienia będą konsultowane z biznesem – zaznaczył rzecznik Whitehall. I dodał: – Nasz plan 'Make Work Pay’ został zaprojektowany tak, by zwiększać produktywność i tworzyć odpowiednie warunki dla przedsiębiorstw. Tak, by wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy. Wielu pracodawców już zapewnia swoim pracownikom dobre, przyjazne rodzinie warunki. Oni wiedzą, że takie działanie poprawia morale i retencję. My ściśle współpracujemy z przedsiębiorstwami i społeczeństwem obywatelskim, aby znaleźć balans między poprawą praw pracowniczych, a wspieraniem znakomitych przedsiębiorstw, które wypłacają ludziom pensje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii spowolnił niemal do zera

Tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki zwolniła niemal do zera w trzecim kwartale 2024 roku. Można napisać, że PKB Wielkiej Brytanii wróciło do punktu wyjścia - w czerwcu i lipcu mieliśmy do czynienia ze stagnacją, a po krótkotrwałym wzroście w sierpniu, ekonomia na Wyspie znów spowolniła.

Śnieg wywołał chaos na Wyspach. Zamknięto 130 szkół

Opady śniegu wywołały w Wielkiej Brytanii prawdziwy chaos komunikacyjny. Powstał on zarówno na drogach, jak i na kolei.

Strajk rolników w Londynie przeciwko zmianom w Inheritance Tax

Już dziś, we wtorek 19 listopada, tysiące rolników planują w samym centrum Londynu protestować przeciwko zmianom w Inheritance Tax zaproponowanym przez rząd Partii Pracy.

Koszmarni pasażerowie. Jak wystrzegać się osób, które zatrują ci życie w samolocie?

Nierzadko po dotarciu na lotnisko zaczyna się horror, który...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie