czwartek, 19 września, 2024

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Arnhem, w której dzielnie walczyli Polacy

W Holandii 9 września, w poniedziałek rozpoczynają się obchody bitwy pod Arnhem, w której po latach doceniono dzielność Polaków z Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Na terenie Holandii między 21 a 26 września 1944 roku odbyła się anglo-amerykańska operacja desantowa, pod kryptonimem Market Garden. Nosi ona nazwę bitwy pod Arnhem. Jej celem było przejęcie mostów na Mozie, Waalu i dolnym Renie, otoczenie wojsk niemieckich na terenie Holandii i stworzenie bazy do ataku na Niemcy.

Polacy brali udział w operacji Market Garden

W operacji tej brała udział część 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, której dowódcą był Polak, generał Stanisław Sosabowski. Brygada była podporządkowana brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej. Polskie oddziały zrzucono na lewym brzegu Renu, na wschód od miejscowości Driel.

Operacja pod Arnhem mimo początkowego sukcesu, nie powiodła się jednak. A straty w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej wyniosły około 740 żołnierzy. Batalion wycofał się wtedy na rozkaz Brytyjczyków na południowy brzeg Renu w nocy z 25 na 26 września.

Operacja Market Garden była tak naprawdę największą operacją przeprowadzoną przez aliantów z udziałem wojsk powietrznodesantowych na terytorium okupowanej przez Niemców Holandii.

Po latach ustalono, że duże straty poniesiono w wyniku złego planowania brytyjskiego naczelnego dowództwa i niesprzyjających okoliczności. Początkowo odpowiedzialnością za całe niepowodzenie obarczono generała Sosabowskiego, którego zwolniono z dowództwa i w roku 1947 opuścił armię.

Mieszkańcy Driel pamiętali jednak dzielność i oddanie Polaków w walce z niemieckimi oddziałami. Widzieli także tragizm ich zmagań. Ogromną zasługę polskich oddziałów w wyzwolenie Holandii uznano oficjalnie dopiero w 2006 roku.

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Arnhem

Tym większe znaczenie w kontekście tej rehabilitacji mają obecne obchody 80. rocznicy bitwy pod Arnhem.

Zanim rozpoczną się one oficjalnie w poniedziałek, 16 września, tydzień wcześniej – 9 września otwarta zostanie wystawa plenerowa przy Kerkstraat 33 o godzinie 10.00. Centrum informacyjne również będzie otwarte w kościele rzymsko-katolickim przy Kerkstraat 27 od godziny 09.00 do 18.00.

Oficjalne rozpoczęcie tygodnia obchodów rocznicy nastąpi 16 września o godzinie 20.00 w „Inkubatorze Wolności” (teren przy Patrijsstraat).

We wtorek, 17 września o godzinie 19.30 odbędzie się tam koncert zespołu Concordia. Natomiast po koncercie, także w „Inkubatorze Wolności” odbędzie się wieczór z weteranami w Driel.

W środę, 18 września o godzinie 16.00 w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie uczniów szkół średnich z gościem specjalnym. Z kolei o godzinie 19.00 na boisku sportowym w Driel będzie można zobaczyć mecz piłki nożnej RKSV Driel – 6 Brygada Powietrznodesantowa.

19 września w czwartek o godzinie 10.00 nastąpi otwarcie polskiej ścieżki rowerowej w ramach Liberation Route Europa. Będzie to teren przy Patrijsstraat. O godzinie 19.30 odbędzie się koncert zespołu Promyki Krakowa (w RK-kerk, Kerkstraat 27). Natomiast o 21.30 znowu na terenie przy Patrijsstraat nastąpi uroczyste oświetlenie wieży kościoła.

W piątek, 20 września odbędą się ćwiczenia operacyjne 6 Brygady Powietrznodesantowej – godziny jeszcze nie podano. Z kolei wieczorem, między 19.00 a 21.00 na terenie przy Patrijsstraat odbędzie się spotkanie z potomkami polskich weteranów.

W sobotę, 21 września w Polenplein o godzinie 14.30 nastąpi prezentacja filmu z ćwiczenia 6 Brygady Powietrznodesantowej. Na terenie przy Patrijsstraat o godzinie 16.30 rozpocznie się „polski piknik”. A o 19.00 „polska msza” w kościele rzymsko-katolickim przy Kerkstraat 27. Między godziną 20.30 a północą zorganizowane zostanie spotkanie z mieszkańcami Driel, Polakami i krewnymi weteranów (w Inkubatorze Wolności).

Ostatnim dniem obchodów, jednak już bez większych wydarzeń, będzie niedziela, 22 września. Między godziną 14.00 a 18.00 będzie otwarty taras dla odwiedzających w Inkubatorze Wolności, a także wystawa plenerowa przy Kerkstraat 33. Do godziny 18.00 będzie czynne Centrum Informacyjne w kościele rzymsko-katolickim, przy Kerkstraat 27.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport