Biznes popiera plany Partii Pracy dotyczące wzmocnienia praw pracowniczych

Kongres Związków Zawodowych TUC zarzuca korporacjom, że lobbują przeciwko wzmacnianiu praw pracowniczych. Tymczasem najnowsze badanie pokazuje, że kadra kierownicza wyższego szczebla w wielu firmach rozwiązania przygotowane przez laburzystów popiera.

Firmy w UK chcą wzmocnienia praw pracowniczych?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez TUC i think tank the Institute for Public Policy Research (IPPR) pokazuje, że Kongres Związków Zawodowych nie do końca ma rację, sugerując, że duże firmy opowiadają się przeciwko wzmacnianiu praw pracowniczych w Wielkiej Brytanii. Z badania wynika bowiem, że kilka kluczowych zmian w prawie pracy forsowanych przez laburzystów cieszy się poparciem większości kadry kierowniczej.

Aż 68 proc. decydentów biznesowych zgodziło się z ogólnym stwierdzeniem, że powinny zostać wzmocnione prawa zwykłych pracowników, a 74 proc. jest zdania, że zmiany w tym zakresie „na lepsze” pomogą w zatrzymywaniu pracowników. Jeśli zaś chodzi o konkretne zmiany, to aż 73 proc. kadry kierowniczej wyższego szczebla popiera zapewnienie pracownikom ochrony przed niesłusznym zwolnieniem od pierwszego dnia pracy, a 74 proc. opowiada się za przyznaniem im prawa do ustawowego zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby. Obecnie, przypomnijmy, zasiłek ten należy się pracownikowi dopiero po trzech dniach absencji w pracy.

Laburzyści szykują znaczące zmiany w prawie pracy

Laburzyści rzeczywiście chcą zrobić w najbliższym czasie prawdziwą rewolucję w prawie pracy, ale ich plany napotykają opór. Nie tylko zresztą ze strony biznesu, ale też organizacji pracowniczych. Jednym z ciekawych punktów spornych są na przykład kontrakty zerowe, które Partia Pracy obiecała zdelegalizować, uznając, że prowadzą one do wyzysku pracowników. Z podejściem takim nie zgadza się jednak na przykład organizacja Recruitment and Employment Confederation (REC), która reprezentuje branżę rekrutacyjną. REC zwraca uwagę na duże znaczenie elastycznych umów pracy. „Temp work works” – głosi hasło organizacji, która przestrzega też przed opieraniem polityki na „przestarzałych założeniach”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Polak zamieszany w przemyt imigrantów do UK

Aresztowanie Polaka miało miejsce w minioną niedzielę, 23 marca 2025 roku. W poniedziałek postawiono mu zarzuty związane z ułatwianiem nielegalnej imigracji do Wielkiej Brytanii.

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie