Rekordowa liczba zgonów spowodowanych alkoholem w Szkocji

Czy mieszkańcy Szkocji mają problem z alkoholem? Jak wynika z oficjalnych danych, liczba osób, których śmierć była spowodowana nadużywaniem alkoholem, nie tylko utrzymuje się (wciąż!) na bardzo wysokim poziomie, ale w 2022 odnotowano największą liczbę zgonów od 15 lat.

Jak podaje National Records of Scotland (NRS) w 2023 roku 1277 osób zmarło z powodu chorób spowodowanych alkoholem i jego nadużywaniem. W zestawieniu z rokiem 2022 liczba tego typu śmierci zwiększyła i jednocześnie była najwyższa od 2008 roku.

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC, w przypadku mężczyzn liczba zgonów wzrosła do 861. Stanowi to około dwóch trzecich śmierci tego typu na terenie Szkocji. Jeśli chodzi o kobiety, odnotowano 416 zgonów. W porównaniu z zeszłym rokiem było ich mniej o 24.

Szkocja ma problem z alkoholem

Osoby w wieku 45-64 i 65-74 nadal notują najwyższy wskaźnik śmiertelności w tym zakresie. Problemy związane z alkoholem zostały wymienione jako przyczyna śmierci 140 osób w wieku 60-64 lat, podczas gdy 128 osób w wieku 65-69 lat zmarło z tego samego powodu. Najmłodszą grupą wiekową, w której odnotowano jakiekolwiek zgony związane z alkoholem, były osoby w wieku 20-24 lat – mieliśmy dwa takie przypadki.

W Inverclyde, Glasgow, North Lanarkshire i City odnotowaną wyższą liczbę zgonów z alkoholem w tle, niż średnia dla całego kraju. W Glasgow natomiast wciąż mamy najwyższy wskaźnik śmiertelności (184), chociaż w 2022 było jeszcze gorzej (202). Phillipa Haxton z NRS powiedziała, że ​​wskaźniki zgonów na tym tle „generalnie wzrosły” od 2012 roku.

Jakie działania podjął rząd?

Szkocja nadal ma najwyższy wskaźnik zgonów z powodu alkoholu w Wielkiej Brytanii (jak wynika z danych z 2022). Niemniej, różnica między Szkocją a innymi krajami UK zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch dekad. W 2001 r. wskaźnik zgonów z powodu alkoholu w Szkocji był od 2,1 do 2,9 razy wyższy niż w innych krajach Wielkiej Brytanii. W 2022 wskaźnik dla Szkocji był już tylko od 1,2 do 1,6 razy wyższy.

W związku z tymi niepokojącymi ustaleniami rząd w Edynburgu postanowił działać. Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził minimalną cenę jednostkową (MUP) w przypadku napojów wyskokowych. Stało się to w maju 2018 roku. Z kolei od października minimalna cena za jednostkę alkoholu w Szkocji wzrośnie z 50 pensów do 65 pensów, co ma odzwierciedlać wzrost inflacji.

Zmiana spowoduje wzrost minimalnej ceny butelki wódki z 13,13 GBP do 17,06 GBP, a standardowa puszka piwa typu lager z co najmniej 1 GBP do 1,30 GBP.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjki imprezujące w Krakowie zostały zaatakowane

Podczas pobytu w Krakowie, na wieczorze panieńskim, grupa kobiet z UK padła ofiarą ataku niezidentyfikowanych mężczyzn.

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie