piątek, 20 września, 2024

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył w tym miesiącu stóp procentowych. Zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

W czwartek, 19 września, Bank Anglii podjął decyzję, aby stopy procentowe pozostawić na niezmienionym poziomie 5 proc. Ośmiu członków Komitetu Polityki Pieniężnej (Monetary Policy Committee – MPC) było za utrzymaniem obecnego poziomu, a jeden członek był za jego obniżeniem do 4,75 proc.

Stopy procentowe pozostają niezmienione

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu Bank Anglii obniżył stopy procentowe po raz pierwszy od czasu ogłoszenia pandemii cztery lata temu. Tym razem jednak Komitet Polityki Pieniężnej nie zdecydował się na ponowną obniżkę.

Na decyzję Banku miały wpływ wczorajsze dane dotyczące inflacji. W środę Office for National Statistics podało bowiem, że roczna stopa inflacji pozostała w sierpniu na niezmienionym poziomie 2,2 proc. Czyli nieznacznie powyżej celu Banku Anglii, który wynosi 2 proc.

Decyzja Komitetu nie była zaskakująca. Analitycy finansowi z City przewidywali, że Bank zdecyduje się na taki właśnie ruch. Ponadto według prognoz – inflacja ma jeszcze wzrosnąć w tym roku.

Ekonomiści uważają jednak, że Bank Anglii może być skłonny obniżyć stopy procentowe w listopadzie ze względu na oznaki ochłodzenia się rynku pracy i słabszego wzrostu gospodarczego.

Szef Banku Anglii, Andrew Bailey powiedział, że osłabienie presji inflacyjnej oznacza, że Bank powinien móc stopniowo obniżać stopy procentowe w nadchodzących miesiącach.

– Ważne, aby inflacja utrzymywała się na niskim poziomie. Dlatego musimy uważać, aby nie obniżać stóp zbyt szybko lub zbyt mocno – powiedział Bailey.

Gospodarka na właściwym kursie

Andrew Bailey dodał także, że według niego brytyjska gospodarka „ewoluuje zasadniczo zgodnie z naszymi oczekiwaniami”. A presja inflacyjna nadal maleje od czasu obniżki stóp procentowych w sierpniu.

MPC wykorzystuje stopy procentowe jako narzędzie kontroli inflacji. Komitet chce mieć pewność, że wyhamuje utrzymującą się presję inflacyjną. Tak, aby podwyżki cen pozostały na docelowym poziomie 2 proc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.