Sztuczna inteligencja decyduje o losie imigrantów w UK, w tym Polaków

Pojawiły się poważne obawy w związku z faktem, że sztuczna inteligencja ma wpływ na decyzje Home Office w sprawie imigrantów w UK. W tym także na decyzje dotyczące statusu zasiedlenia.

Narzędzie sztucznej inteligencji, które wykorzystuje Home Office w sprawie działań egzekucyjnych wobec dorosłych i dzieci imigrantów, może wpływać na zatwierdzanie przez urzędników zautomatyzowanych decyzji zmieniających życie.

Sztuczna inteligencja decyduje o losie imigrantów?

Na światło dzienne wyszły nowe szczegóły dotyczące systemu egzekwowania prawa imigracyjnego. Dotyczą one sztucznej inteligencji i jej wpływu na podejmowanie decyzji przez Home Office.

Krytycy zwrócili uwagę na fakt, że możemy mieć do czynienia z „robotem prowadzącym sprawy”, który może „kodować niesprawiedliwości”. To algorytm ma brać udział w wydawaniu decyzji w kwestii tego, czy dany imigrant będzie mógł zostać w UK.

Rząd chce zapewnić efektywność w rozpatrywaniu rosnącej liczby spraw dotyczących osób ubiegających się o azyl. Obrońcy praw imigrantów wezwali jednak Home Office do wycofania się z systemu opartego na sztucznej inteligencji. Twierdzą, że jest to „technologia wykorzystywana do zwiększenia efektywności okrucieństwa i krzywdy”.

Niechętnie wyjawiona informacja

O zaangażowaniu sztucznej inteligencji w decyzje Home Office dotyczące imigrantów dowiedziano się dopiero po rocznej walce o wolność informacji. Grupie z Privacy International udostępniono zredagowane instrukcje i oceny skutków.

Okazało się również, że osobom, których sprawy rozpatruje algorytm, nie powiedziano o tym, że zaangażowana jest w to sztuczna inteligencja. System jest jednym z kilku programów sztucznej inteligencji, które są wdrażane przez brytyjskie władze. Wynika to z potrzeby większej szybkości i wydajności w rozpatrywaniu spraw.

Niestety nadal istnieją duże obawy dotyczące przejrzystości w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji przez rząd. W różnych dziedzinach, od zdrowia po opiekę społeczną.

Minister nauki, innowacji i technologii, Peter Kyle twierdzi, że sztuczna inteligencja ma „niesamowity potencjał poprawy naszych usług publicznych… Ale, aby w pełni z niej skorzystać, musimy zbudować zaufanie do tych systemów”.

Co istotne – system oparty na sztucznej inteligencji jest również wdrażany w przypadku obywateli UE pragnących pozostać w Wielkiej Brytanii w ramach UE Settlement Scheme.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Atak na sieroty z Ukrainy w Edynburgu – trwa dochodzenie

W ataku, do którego doszło na Niddrie Mains Road w Edynburgu uczestniczyło ośmiu napastników – wszyscy byli ubrani na czarno.

Pobierasz Universal Credit? Sprawdź, czy możesz dostać 1200 funtów

Osoby, które pobierają Universal Credit, powinny sprawdzić, czy kwalifikują się do premii w wysokości 1200 funtów.

O ile wzrosną stawki stamp duty w Wielkiej Brytanii od 2025 roku?

W ramach ustawy budżetowej na rok 2025 ogłoszonej przez kanclerz skarbu Rachel Reeves czekają nas zmiany w zakresie opłat skarbowych ponoszonych przy nabywaniu nieruchomości. O ile w Wielkiej Brytanii wzrośnie stamp duty?

Londyńskie lotniska chcą zwiększyć przepustowość o dodatkowe 83,5 mln pasażerów rocznie

Jeśli plany rozbudowy założone przez wszystkie pięć londyńskich lotnisk zostaną zrealizowane, to przepustowość brytyjskiej stolicy zwiększy się o 83,5 miliona pasażerów rocznie do połowy lat 40. XXI wieku

Premier UK podpisuje nowe umowy imigracyjne z UE

Premier UK zacieśnił współpracę Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w kwestii imigracji i podpisze nowe umowy imigracyjne.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie