Niemiecki rząd stwierdził, że w 2024 roku wyda o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych pracowników niż rok wcześniej, przed wprowadzeniem nowej ustawy dotyczącej wykwalifikowanych imigrantów.
Nie upłynął jeszcze rok od wprowadzenia przez rząd niemiecki pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników. A z jego szacunków wynika, że łącznie w 2024 roku wyda 200 000 wiz dla wykwalifikowanych imigrantów.
Wizy dla wykwalifikowanych imigrantów
Jeśli przewidywania okażą się prawdą, Niemcy wystawią o 10 proc. więcej wiz dla wykwalifikowanych imigrantów niż w roku 2023. Wspomnianą wyżej ustawę przyjęto w celu złagodzenia rekordowo wysokiego niedoboru pracowników w Niemczech.
Postanowiono umożliwić obywatelom spoza UE z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi lub wykształceniem wyższym podjęcie pracy w Niemczech. Niezależnie od tego, czy dane stanowisko jest bezpośrednio związane z ich kwalifikacjami.
Praca w Niemczech
Obecnie w Niemczech jest 1,34 mln wolnych miejsc pracy. Szef Federalnego Urzędu Pracy (Bundesagentur für Arbeit) oszacował, że rodzimy rynek pracy musi przyjmować 400 000 imigrantów rocznie. Tylko dzięki temu będzie w stanie uzupełnić obecne i przyszłe niedobory.
Okazało się także, że w tym roku Niemcy wydały o 20 proc. więcej wiz studenckich imigrantom spoza UE niż w 2023 roku. Z kolei liczba wiz dla stażystów zawodowych wzrosła o dwie trzecie. A liczba imigrantów, którzy chcą, aby uznano ich kwalifikacje zawodowe, wzrosła o prawie 50 proc.
Wygląda zatem na to, że Niemcy zaczynają czerpać korzyści z przyjęcia pierwszego etapu Ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników, rok po jej wdrożeniu.
Hans Vorländer, ekspert ds. migracji i integracji Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, dodał, że niedobór pracowników w Niemczech nie ogranicza się do wykwalifikowanych pracowników. „Potrzebujemy pracowników w ogóle” – powiedział w wywiadzie dla Rheinische Post.
Ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników spoza UE została uchwalona przez Bundestag 23 czerwca 2023 roku. Dla osób, które chcą przeprowadzić się do Niemiec w celu podjęcia pracy, jest to prawdopodobnie najważniejsza zmiana.