Borówki skażone wirusem zapalenia wątroby typu A

Holenderski supermarket Albert Heijn podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sklepów mrożonych borówek w opakowaniach 1kg. Okazało się, że produkt może być zakażony wirusem zapalenia wątroby typu A. Skąd wirus zapalenia wątroby typu A w borówkach?

Która partia owoców jest skażona?

Albert Heijn opublikował komunikat, w którym pilnie zwraca się do klientów z prośbą o nie spożywanie mrożonych borówek. Chodzi o produkt z datą ważności 14 kwietnia 2026. Opakowania z tą datą ważności należy zwrócić do sklepu Albert Heijn i nie spożywać owoców. Klienci, którzy zakupili produkt online, mogą wypełnić ten formularz.

Co zrobić jeśli spożyło się skażone owoce?

Diagnoza wirusowego zapalenia wątroby typu A opiera się zwykle na wywiadzie epidemiologicznym oraz badaniach laboratoryjnych. U chorych jest widoczny wzrost enzymów wątrobowych (ALT, AST) oraz w testach serologicznych: obecność przeciwciał anty-HAV klasy IgM (infekcja aktywna). Objawy średnio pojawiają się po 28 dniach i opisujemy je poniżej. 

Wirus zapalenia wątroby typu A – wszystko, co warto wiedzieć

Wirus zapalenia wątroby typu A (HAV) jest jednym z głównych czynników wywołujących wirusowe zapalenie wątroby (hepatitis). Należy do rodziny Picornaviridae i rodzaju Hepatovirus. Choroba przez niego wywoływana to tzw. żółtaczka pokarmowa, która ma łagodniejszy przebieg w porównaniu z wirusami zapalenia wątroby typu B (HBV) i C (HCV).

Do zakażeń dochodzi głównie przez:

  • Spożycie skażonej wody lub żywności,
  • Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Jak wygląda zakażenie wirusem wątroby typu A?

Okres inkubacji trwa od 15 do 50 dni, średnio około 28 dni. Po spożyciu zakażonych owoców, objawy pojawią się dopiero po prawie miesiącu. 

Objawy są zróżnicowane i mogą przebiegać od bezobjawowych zakażeń po pełnoobjawową chorobę. 

Można się spodziewać 2 faz objawowych:

  • Prodromalna (wstępna): Objawy grypopodobne, takie jak gorączka, złe samopoczucie, nudności, wymioty, utrata apetytu, bóle mięśni i stawów.
  • Żółtaczkowa: Pojawia się żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i twardówek oczu) w wyniku wzrostu stężenia bilirubiny, ciemny mocz, odbarwione stolce.

U dzieci przebieg często jest bezobjawowy, a u dorosłych objawy są bardziej nasilone.

Powrót do zdrowia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Choroba zazwyczaj nie przechodzi w formę przewlekłą.

Nie istnieje specyficzne leczenie przeciwwirusowe dla HAV. Leczy się je objawowo poprzez:

  • Nawadnianie (szczególnie przy wymiotach i biegunkach),
  • Odpoczynek,
  • Unikanie alkoholu i leków hepatotoksycznych.

Skąd  wirusa zapalenia wątroby typu A w owocach?

Obecność wirusa zapalenia wątroby typu A (HAV) w mrożonych owocach jest możliwa i została udokumentowana w różnych krajach. Do skażenia owoców wirusem HAV dochodzi zwykle w trakcie procesów zbioru, mycia, przetwarzania lub pakowania. 

Źródłem skażenia mrożonych owoców wirusem HAV może być zanieczyszczona woda, pracownicy mający kontakt z owocami, nieprzestrzeganie zasad higieny przy produkcji.

Znane przypadki zakażeń HAV związanych z mrożonymi owocami

  1. Europa (2013-2014):
    • W kilku krajach europejskich, w tym we Włoszech, Niemczech, Holandii i Polsce, odnotowano ognisko epidemii HAV związane z konsumpcją mrożonych jagód, głównie truskawek i malin.
    • Wirus został wykryty w partiach owoców importowanych z krajów o niższych standardach higienicznych.
    • W wyniku tego zdarzenia zalecano gotowanie mrożonych owoców przed spożyciem.
  2. Stany Zjednoczone (2013):
    • Wybuch epidemii HAV w USA został powiązany z konsumpcją mrożonej mieszanki owoców, zawierającej m.in. truskawki i jagody importowane z Egiptu.
    • Odnotowano ponad 150 przypadków zakażeń.
  3. Australia (2015):
    • W Australii wybuch epidemii HAV został przypisany mrożonym jagodom importowanym z Chin. Wykazano, że skażenie mogło być wynikiem użycia zanieczyszczonej wody podczas mycia owoców.
  4. Kanada (2016):
    • Epidemię HAV związano z mrożonymi owocami, które nie zostały odpowiednio przetworzone przed spożyciem. Dochodzenie wskazywało na importowane maliny i jeżyny.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zatrzymany na granicy okazał się poszukiwanym przestępcą

Rutynowa graniczna kontrola pomiędzy Holandią a Niemcami pozwoliła zatrzymać mężczyznę poszukiwanego międzynarodowym nakazem aresztowania. Kim jest Polak i za co jest poszukiwany?

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Ostatnie pożegnanie polskiego bezdomnego z Lunetten

Lunetten upamiętnia śmierć polskiego bezdomnego, którego postać zdążyła się wpisać w okoliczną społeczność.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Polski imigrant zadźgał swojego rodaka przed kościołem

Polski imigrant mieszkający w Holandii padł ofiarą nożownika. Jak się okazało, domniemanym sprawcą tego przestępstwa jest... inny Polak

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport