Pracownicy naziemni KLM ogłosili strajk na lotnisku Schiphol w przyszłym tygodniu. Nie powiodły się negocjacje dotyczące warunków pracy i płac.
Jeśli planujecie podróż do lub z Holandii w przyszłym tygodniu, możecie napotkać utrudnienia. Pracownicy naziemni zapowiedzieli 8-godzinny strajk na lotnisku Schiphol.
Kiedy odbędzie się strajk na lotnisku Schiphol?
Związki zawodowe CNV i FNV poinformowały, że strajk na lotnisku odbędzie się w przyszłą środę między godziną 14.00 a 22.00.
Poprzedni strajk pracowników naziemnych zaplanowany na ubiegłą sobotę zablokował sąd. Stwierdził, że organizowanie go byłoby nieodpowiedzialne, gdyż jeszcze bardziej zwiększyłoby presję na lotnisko spowodowaną nie tylko ruchem weekendowym, ale też następstwami szczytu NATO w Hadze.

Utrudnienia w podróżowaniu
Organizatorzy strajku zapowiadanego na 9 lipca spotkali się także z ostrą krytyką. Gdyż planowany termin akcji protestacyjnej zbiega się z pierwszym tygodniem wakacji szkolnych na południu kraju.
– Na podstawie liczby pasażerów, którą uzyskaliśmy z Schiphol i środków, które uwzględniliśmy w protokole bezpieczeństwa, jesteśmy przekonani, że strajk ten może odbyć się bezpiecznie — powiedział negocjator CNV, Souleiman Amallah.
Niezadowolenie pracowników naziemnych KLM
W maju KLM poinformowało, że chce zamrozić na dwa lata wszystkie wynagrodzenia swoich pracowników. Uzasadniło to zmniejszeniem zysków w ubiegłym roku o 271 milionów euro do 1,4 miliarda euro.
Dyrektor generalna, Marjan Rintel powiedziała w związku z rocznym raportem, że istnieje ryzyko, iż linia lotnicza „nie będzie w stanie nadal inwestować w swoją przyszłość”.
Natomiast związki zawodowe domagają się 7-procentowej podwyżki płac. Chcą także przyzwoitego systemu wcześniejszych emerytur dla osób wykonujących fizycznie obciążające prace i dla całego personelu naziemnego, aby zachować siłę nabywczą.
– Chcemy, aby KLM zaproponowało coś konkretnego dla personelu naziemnego. Nie będziemy akceptować niejasnych obietnic – powiedział związek zawodowy CNV.
Premie dla kierownictwa
Związki zawodowe zestawiły natomiast zamrożenie płac z 2,2 milionami euro przeznaczonymi na premie dla kadry kierowniczej. A także rekompensatami dla pilotów za dodatkową elastyczność w tym sezonie letnim.
– Miliony trafiają do kierownictwa i pilotów. Personel naziemny czuje, że to oni płacą cenę za cięcia budżetowe, które KLM chce wprowadzić – podsumowują sytuację związki zawodowe.
W odpowiedzi na taką niesprawiedliwość pracownicy obsługi bagażu, pracownicy obsługi kasy i ochroniarze holenderskiej linii lotniczej, przestaną pracować na osiem godzin w przyszłą środę, 9 lipca.