Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał firmie Apple zapłacić rządowi Irlandii 13 miliardów euro w ramach zaległych podatków.

Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w amerykańskim Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Ostateczna porażka Apple z unijnymi regulacjami

W 2016 roku Komisja Europejska wydała Apple nakaz zapłaty zaległych podatków. Amerykański koncern wykorzystując dwa orzeczenia podatkowe, zawarte w irlandzkim prawie chciał sztucznie zaniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Nie uszło do uwadze unijnych organów regulacyjnych, które zajmują się sprawami konkurencji w obrębie UE, gdzie przecież Apple funkcjonuje.

Z rzeczonych „kruczków” informatyczny gigant korzystał przed dwie dekady, konkretnie w latach 1991-2014. Dodajmy, iż w 2014 wysokość jego podatku została obniżona do poziomu… 0,005 procent. Wygląda więc teraz, że po ponad trzydziestu latach sprawiedliwości stało się zadość.

„Trybunał Sprawiedliwości wydał ostateczny wyrok w tej sprawie i potwierdził decyzję Komisji Europejskiej z 2016 r.: Irlandia przyznała (firmie) Apple bezprawną pomoc, którą Irlandia jest zobowiązana odzyskać” – jak stwierdzili sędziowie europejskiego sądu z siedzibą w Luksemburgu.

Przedstawiciele Apple`a nadal twierdzą, że nakaz zapłaty zaległego podatku „przeczy rzeczywistości i zdrowemu rozsądkowi”, jak cytujemy za Reuterem. „Komisja Europejska próbuje zmienić przepisy wstecz i zignorować fakt, że zgodnie z wymogami międzynarodowego prawa podatkowego nasz dochód podlegał już opodatkowaniu w USA” – jak czytamy w oświadczeniu w tej sprawie.

Władze Irlandii nie godzą się na wyrok TSUE

Co ciekawe, decyzję KE i wyrok TSUE kwestionuje również… Irlandia. Kraj, który skorzystałby na wielomiliardowym zastrzyku do budżetu państwa, zwraca uwagę, że to właśnie niskie stawki podatkowe pomogły przyciągnąć globalne firmy technologiczne i skłoniły je do utworzenia europejskich siedzib właśnie na „Zielonej Wyspie”.

Dodajmy, iż wydane we wtorek 10 września orzeczenie w tej sprawie jest ostateczne i Apple nie może się już od niego odwołać.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

New Look opuszcza Irlandię. Wszystkich pracowników czeka zwolnienie

New Look zawiesza swoją działalność na terenie Irlandii. Wszystkich pracowników czeka zwolnienie.

Zmiany w świadczeniach w Irlandii – przewodnik

Nowy rok przynosi wiele zmian w świadczeniach socjalnych w Irlandii. Co i od kiedy się zmienia? Przeczytaj nasz przewodnik.

Rośnie poparcie dla Zjednoczenia Irlandii

W ciągu ostatnich trzech lat wzrosło poparcie dla Zjednoczenia Irlandii. Coraz więcej unionistów jest za przeprowadzeniem głosowania.

Chciał skorzystać z toalety. Ryanair usunął pasażera z pokładu

Podróż dwojga pasażerów z Belgii zakończyła się szybciej niż się spodziewali. Pilna potrzeba fizjologiczna spowodowała usunięcie pasażera z pokładu samolotu. Co się stało?

Bezrobocie w Irlandii w styczniu 2025 spadło

Stopa bezrobocia w styczniu 2025 roku w Irlandii wyniosła...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport