Aresztowanie pasażerów Ryanair

Lot z Londynu do Dublina dla dwóch pasażerów zakończył się zatrzymaniem przez służby. Aresztowanie pasażerów Ryanair nastąpiło niezwłocznie po wylądowaniu samolotu. Co stało się na pokładzie?

Wieczorem 4 marca irlandzcy policjanci interweniowali na lotnisku. Aresztowanie pasażerów Ryanair po locie z Londynu Stansted do Dublina wywołało niemałe poruszenie. Kim byli podróżni, którzy zamiast spokojnie opuścić pokład, trafili w ręce funkcjonariuszy Gardaí?

- Advertisement -

Dwóch mężczyzn, w wieku 30 i 40 lat, swoim zachowaniem zakłóciło porządek podczas lotu. Dlatego zmusili załogę do wezwania służb na lotnisko. Choć szczegóły incydentu nie zostały w pełni ujawnione, wiadomo, że ich działania były na tyle poważne, iż po wylądowaniu zostali natychmiast zatrzymani i oskarżeni na podstawie Ustawy o Porządku Publicznym. Czy to była kłótnia? Agresja wobec innych pasażerów? A może lekceważenie zasad bezpieczeństwa? Jedno jest pewne – ten lot zakończył się dla nich nie planowanym wyjściem przez rękaw lotniczy, lecz bezpośrednią eskortą w stronę policyjnego posterunku.

Aresztowanie pasażerów Ryanair – co czeka mężczyzn?

Podstawą prawną do interwencji w Irlandii jest Ustawa o Porządku Publicznym. Aresztowanie pasażerów Ryanair po wylądowaniu jest uzasadnione, gdy ich zachowanie na pokładzie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, załogi lub innych podróżnych.  Ustawa obejmuje bowiem agresywne zachowanie, odmowę podporządkowania się poleceniom załogi, czy zakłócanie spokoju w sposób mogący narazić innych na niebezpieczeństwo.

Aresztowanie na lotnisku w Dublinie
Funkcjonariusze aresztowali dwóch mężczyzn na lotnisku w Dublinie. fot. gettyimages.com

W chwili zatrzymania na lotnisku w Dublinie mężczyźni zostali przejęci przez funkcjonariuszy Gardaí i postawieni w stan oskarżenia. Teraz czeka ich rozprawa przed Sądem Rejonowym w Criminal Courts of Justice. Usłyszą zarzuty, które w zależności od skali incydentu mogą skutkować grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności. Czy incydent ten będzie dla nich jedynie kosztowną lekcją, czy poważniejszym problemem prawnym? O tym zdecyduje sąd.

Za jakie zachowania na pokładzie samolotu można zostać usuniętym z pokładu lub aresztowanym?

Zachowanie pasażera na pokładzie samolotu musi być zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa lotu oraz poleceniami załogi. Aresztowanie lub usunięcie z pokładu może nastąpić w przypadku agresji wobec innych pasażerów lub załogi. Nieakceptowalne jest zakłócania porządku, spożywania własnego alkoholu wbrew regulaminowi, odmowy zapięcia pasów, palenia papierosów (w tym e-papierosów), ignorowania poleceń stewardes lub prób otwarcia drzwi awaryjnych.

Nawet z pozoru błahe sytuacje mogą skończyć się interwencją. Doskonałym przykładem jest głośna sprawa pasażera usuniętego z samolotu za próbę skorzystania z toalety, gdy znak „zapiąć pasy” nadal się świecił. Odmowa powrotu na miejsce oraz sprzeciw wobec decyzji załogi mogą być traktowane jako naruszenie zasad bezpieczeństwa. W skrajnych przypadkach prowadzi to do interwencji policji na lotnisku. Niedawne aresztowanie pasażerów Ryanair było zapewne skrajnym przykładem naruszania zasad.

Czy kilka minut cierpliwości warte jest ryzyka aresztowania i zakazu lotów? Dla wielu pasażerów takie sytuacje kończą się surowymi konsekwencjami. Ryanair wytacza bowiem procesy cywilne. Linie lotnicze walczą w sądzie o odszkodowanie w sytuacjach, gdy lot został przerwany.

Przeczytaj także

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

250 euro dla osób na niepełnym etacie

Part-Time Job Incentive Scheme (PTJI) to świadczenie przyznawane w Irlandii. Przysługuje osobom na niepełnym etacie. 250 euro dla każdej osób na niepełnym etacie to kwota, która może wiele zmienić.

Mundurki szkolne i elektronika dla uczniów rujnują budżety rodzin

W Irlandii rodzice mierzą się z bardzo wysokimi kosztami przygotowania dzieci do roku szkolnego. Jednym z głównych wydatków są mundurki, które w większości przypadków trzeba kupować w sklepie wyznaczonym przez szkołę.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport