Brexodus trwa nadal. „Nie czujesz się dobrze, gdy oddajesz wszystko krajowi, który cię nie szanuje” – mówią imigranci z UE

Przeprowadzone przez uniwersytet w Glasgow – University of Strathclyde – badania dowodzą, że aż 58,62 proc. imigrantów z UE mieszkających w UK uważa, że Brexit zwiększył prawdopodobieństwo ich wyjazdu z Wielkiej Brytanii.

Brexit już się wprawdzie dokonał, jednak jego konsekwencje odczuwamy coraz mocniej. Zaczynając od największego obecnie problemu, jakim jest brak kierowców ciężarówek przekładający się na puste półki sklepowe, a kończąc na nieprzyjaznym stosunku do imigrantów i atakach ksenofobicznych.

- Advertisement -
 

Brexodus trwa nadal

University of Strathclyde przeprowadził swoje badania na grupie imigrantów z UE żyjących w Wielkiej Brytanii od średnio 19 lat, w tym 82,2 proc. respondentów jest mieszkańcami Anglii. Z badań wynika, że imigranci z UE nie czują się reprezentowani w brytyjskim społeczeństwie, a 58 proc. z nich uważa, że imigranci posiadający settled status lub pozwolenie na pobyt na czas nieokreślony powinni mieć prawo głosu w wyborach parlamentarnych w UK. Ponadto 58,62 proc. nie wyklucza, że opuści w wyniku Brexitu Wielką Brytanię.

Badania zostały przeprowadzone między 15 lutego i 15 marca 2021 roku, a całkowita liczba badanych imigrantów z UE wyniosła 2 424 z czego 1 464 otrzymało status zasiedlenia, a 377 brytyjskie obywatelstwo. Większość respondentów (1 993) mieszka w Anglii.

Brexit ogranicza

Jedna z osób badanych powiedziała:

– Myślę, że, gdyby nie było Brexitu, mielibyśmy większe szanse na migrację w Europie. A przez Brexit to o wiele bardziej skomplikowane niż wcześniej, dla mojego brytyjskiego męża. Nie czujesz się dobrze, gdy oddajesz wszystko krajowi, który cię nie szanuje.

Inny imigrant z UE biorący udział w badaniach prowadzonych przez szkocki uniwersytet twierdzi, że Brexit „zmienił jego miłość i pogląd dotyczący Wielkiej Brytanii fundamentalnie”.

Większość zgodnie przyznaje, że od czasu kampanii ws. referendum ten kraj jest dla nich „nie do poznania”.

Teksty tygodnia

Dom tajnych agentów wystawiony na sprzedaż w UK

Na brytyjskim rynku nieruchomości wystawiony został na sprzedaż dom tajnych agentów z czasów II wojny światowej.

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Czy konflikt pomiędzy Izraelem a Iranem wpłynie na ceny w UK?

Czy Wielką Brytanię czeka wzrost cen? Jak wygląda sytuacja w związku z rozwojem konfliktu pomiędzy Izraelem a Iranem? Kanclerz Rachel Reeves zapytana o sytuację wyjaśniła, jak może wyglądać rynek oraz czego można się spodziewać.

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie