piątek, 20 września, 2024

Brytyjskie firmy niechętnie godzą się na pracę zdalną

Czy w związku z prawami pracowników do pracy zdalnej będzie dochodziło do sporów z pracodawcami, które będą rozstrzygane przez brytyjskie sądy pracy? Pierwsze sprawy już wylądowały na wokandzie, a eksperci przewidują, że będzie ich jeszcze więcej…

Przypomnijmy, 6 kwietnia 2024 roku w życie weszły zmiany przepisów dotyczące pracy zdalnej. Obejmowały one pracowników zatrudnionych w Anglii, Szkocji i Walii. Do tej pory mogli oni wnioskować o wdrożenie elastycznego trybu pracy, ale dopiero po przepracowaniu u danego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni. Wiosenne zmiany sprawiły, że z takiej możliwości można skorzystać już od pierwszego dnia zatrudnienia.

Przynajmniej w teorii, bo praktyka pokazała, że elastyczne podejście do zatrudnienia spotkało się z pewnymi oporami ze strony brytyjskich pracodawców…

Konflikty wokół pracy zdalnej

Jak podaje „Guardian”, firmy na Wyspach coraz bardziej ograniczają możliwość pracy zdalnej, a pracownicy narzekają, że elastyczność, do której przywykli podczas wypełniania swoich obowiązków podczas pandemii, odchodzi do przeszłości. Wiele pracodawców optuje za „tradycyjnym” modelem pracy w biurze przez pięć dni w tygodniu, a inne do wymaganego prawem minimum redukują ilość dni, gdy można pracować z domu.

Brytyjskie media przytaczają w tym kontekście konkretne przykłady. Pracownicy administracyjni sieci Boots, którzy wcześniej pracowali w biurze trzy dni w tygodniu, od września będą tam pracować przez pełne pięć dni. Z kolei wiele amerykańskich banków, takich jak Goldman Sachs, również spodziewa się, że pracownicy będą przebywać w biurze cały tydzień roboczy. Dyrektor generalny David Solomon określił pracę zdalną „aberracją”, jak podajemy z „Guardianem”.

Jak będą orzekać sądy pracy w tej sprawie?

W niektórych przypadkach na tle pracy zdalnej dochodzi do konfliktów między pracodawcą a pracownikiem. Na początku 2024 roku sąd pracy odrzucił sprawę starszej menedżerki, która pozwała Urząd Nadzoru Finansowego (FCA), ponieważ chciała pracować w domu w pełnym wymiarze godzin. Sędzia ds. zatrudnienia Robert Richter orzekł, że pracodawca miał prawo odrzucić wniosek Elizabeth Wilson w tej sprawie.

Dodajmy, iż sądy pracy zajmowały się sprawami związanymi z pracą zdalną 42 raz w 2022, a rok wcześniej było ich 27. W pierwszej połowie 2023 ich liczba sięgnęła 23.

– Sprawa FCA nie była wiążąca dla wszystkich firm, ale wielu pracodawców uznało, że jest to istotny punkt zaczepienia. Kwestia pracy zdalnej staje się polem bitwy i radzimy pracodawcom, aby grali bardzo ostrożnie – komentuje dla „Guardiana” Richard Fox, wspólnik w kancelarii Keystone Law.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?