Złożyłeś wniosek o brytyjski paszport? Sprawdź, jak duże są opóźnienia w pracy urzędów w UK z powodu lockdownu

Fot. Getty

Z powodu epidemii i lockdownu brytyjskie urzędy zalegają z wydaniem ponad 400 000 paszportów. Jak długo można czekać na wydanie dokumentów w te wakacje?

Wielu Polaków, ubiegających się o brytyjskie obywatelstwo, wyraża swoje zaniepokojenie znaczącymi opóźnieniami w działaniu councili w całej Wielkiej Brytanii. Niektórzy czekają tylko na wydanie nowego paszportu, inni jednak oczekują uwieńczenie dość kosztownej procedury naturalizacji, która kończy się ceremonią nadania brytyjskiego obywatelstwa w UK. W obu przypadkach problem z opóźnieniami jest ten sam – mała liczba urzędników pracujących z powodu epidemii i duża liczba wniosków do przetworzenia…

 

Niestety, z powodu panademii i lockdownu councile, biura paszportowe i wszelkie urzędy w UK mają ogromne zaległości w pracy. Aktualnie w kolejce czeka aż 400 000 wniosków paszportowych. Minister z Home Office, Baroness Williams powiedziała BBC, że wszelkie opóźnienia są spowodowane zmniejszeniem liczby pracowników w urzędach. Mniejsza liczba pracowników musiała zostać prowadzona, by było możliwe zachowanie zasad dystansu społecznego. Niestety, jednoczenie oznacza to, że czas przetwarzania wszelkich wniosków znacznie się wydłużył i osoby, które złożyły wniosek o brytyjski paszport mogą czekać dłużej niż zwyczajowe trzy tygodnie.

Jak długo można czekać na paszport w UK?

HM Passport Office radzi, aby osoby, które nie muszą wyjechać za granicę przed wrześniem tego roku, nie składały teraz wniosków o wydanie lub odnowienie paszportu – aby nie dokładać pracy urzędnikom, którzy w zmniejszonej liczbie pracują wolniej i mniej skutecznie porządkują biurokratyczny chaos.

Minister Williams powiedziała, że od 7 lipca urzędnicy pracują nad przetworzeniem około 126 000 wniosków paszportowych. Jest to o 31% procent więcej wniosków do przetworzenia niż w tym samym okresie w zeszłym roku – przy czym rąk do pracy jest znacznie mniej. Rozpatrzenie kolejnych 284 000 wniosków zostało zaplanowane na drugą połowę lipca i początek sierpnia. Minister podkreśliła, że taka liczba zalegających wniosków oznacza wzrost o 172% w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. Problem jednak w tym, że wnioski "nawarstwiają się", ponieważ mała liczba pracujących obecnie urzędników nie nadąża z przetwarzaniem tak gigantycznej liczby aplikacji, a wciąż wpływają nowe wnioski.

Co zrobić, gdy nie ma odpowiedzi ws. paszportu?

Jeśli paszport nie dotrze do wnioskodawcy w ciągu trzech tygodni od złożenia wniosku, można online śledzić postępy w procedowaniu wniosku, a także można poprosić o mailową informację o statusie wniosku. W związku z pandemią nie można umówić się na spotkanie w urzędzie – dostępna jest jednak infolinia paszportowa pod numerem 0300 222 0000, gdzie można uzyskać zindywidualizowane informacje i wskazówki.

Teksty tygodnia

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie