piątek, 20 września, 2024

Ceny paliw w UK rosną czwarty miesiąc z rzędu

Ceny benzyny i oleju napędowego na brytyjskich stacjach rosną już czwarty miesiąc z rzędu, jak wynika z analiz RAC. Tylko w zeszłym miesiącu, średnia cena za litr paliwa poszła w górę o 4,5 pensa.

Sytuacja kierowców w Wielkiej Brytanii pozostaje nie do pozazdroszczenia. Jak wynika z raportu przygotowanego przez RAC, cena benzyny bezołowiowej we wrześniu 2023 roku wzrosła z około 1,52 funta do 1,57 funta za litr. Z kolei olej napędowy podrożał do poziomu 1.63 funta z 1.54 (średnia cena z początku września). W przypadku diesla mamy do czynienia z piątą największą podwyżką w skali miesiąca od 2000 roku.

W rezultacie, posiadacze samochodów z silnikiem Diesla, aby do pełna zatankować bak, o pojemności 55 litrów muszą zapłacić prawie 90 funtów. Tak drogo nie było od kwietnia 2023 roku. Z kolei, w przypadku silników benzynowych trzeba zapłacić ponad 86 funtów (najdrożej od grudnia 2022).

Liczby mówią po prostu same za siebie!

Jak kształtują się ceny paliw w UK?

Według RAC wyższe koszty zakupu paliwa wynikają z wyższych światowych cen ropy, ale ceny są „zawyżone” również na brytyjskich stacjach benzynowych. Jak bardzo? Według analiz cena benzyny była „zawyżona o około 7 pensów za litr”, oleju napędowego – 0 5 pensów.

– W ciągu ostatnich dwóch tygodni hurtowa cena oleju napędowego stała się o 10 pensów za litr droższa niż benzyny, a różnica na stacjach benzynowych wynosi tylko 5 pensów – jak komentuje rzecznik RAC ds. paliw, Simon Williams.

– Gdyby sprzedawcy detaliczni grali uczciwie wobec kierowców, benzyna byłaby co najmniej o 7 pensów tańsza niż obecnie, około 150 pensów w porównaniu z obecną średnią wynoszącą 157 pensów – podsumowuje Williams, jak cytujemy za portalem „Guardian”.

Czy ceny są zawyżane?

Nie po raz pierwszy wobec sprzedawców detalicznych pojawiają się oskarżenia dotyczące tego, że traktują kierowców, jak „dojne krowy”. Są obiektywne podstawy, aby tak sądzić. Na początku tego roku Competition and Markets Authority stwierdziło, że płacono więcej za benzynę i olej napędowy niż przed pandemią z powodu „osłabienia” konkurencji w branży.

Warto porównać obecną sytuację Wielkiej Brytanii z… Polską. W naszej ojczyźnie rzecz ma się zgoła odwrotnie. Ceny paliwa na stacjach Orlen są rekordowo niskie. Ceny benzyny spadły do poziomu nawet 5,99 zł za litr, z kolei za olej napędowy zapłacimy nieco więcej, lub nieco mniej, w zależności od lokalizacji danej stacji.

Skąd wziął się „cud na Orlenie” w Polsce?

Skąd wziął się ten „cud na Orlenie”, jak piszą niektórzy? Wielu ekspertów wskazuje, iż mamy do czynienia z zaangażowaniem się polskiego koncernu w kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Utrzymywanie cen na niskim poziomie ma służyć pozyskaniu głosów w zbliżających się wyborach.

Przedstawiciele Orlenu w oficjalnych komunikatach zaprzeczają, że taka sytuacja ma miejsce. Jednak w obliczu rosnącego popytu apelują, aby nie tankować „na zapas”. Co więcej, na wielu stacjach ma po prostu brakować paliwa. Oficjalnie jednak powodem są „awarie dystrybutorów”, a już teraz eksperci ostrzegają, że po 15 października ceny na Orlenie gwałtownie wystrzelą.

Ostatecznie, rachunek ekonomiczny będzie musiał się zgadzać i koncern może chcieć wyrównać „straty”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Oszczędź 140 funtów na rachunkach za ogrzewanie – jak działa program Warm Home Discount?
Czy Rishi Sunak dotrzyma obietnicy w sprawie rachunków za energię?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?