czwartek, 19 września, 2024

Co zmienia się od sierpnia 2024 w świadczeniu Parent’s Benefit?

Od sierpnia 2024 roku w Irlandii zmieniają się zasady związane ze świadczeniem Parent’s Benefit. Rodziny mieszkające na „Zielonej Wyspie” będą otrzymywać dłużej wsparcie w ramach zasiłku rodzicielskiego. Okres przyznawania Parent’s Benefit został wydłużony z 7 do 9 tygodni.

Parent’s Benefit jest świadczeniem, które zapewnia pomoc finansową każdemu rodzicowi, który przebywa na urlopie rodzicielskim w celu opieki nad dzieckiem i jest objęty ubezpieczeniem społecznym (PRSI). Irlandzki rząd ogłosił, że w sierpniu „wydłużony” zostanie okres przyznawania tego świadczenia. Oto wszystko, co powinniście wiedzieć na temat Parent’s Benefit i zmian, które wejdą w życie w ósmym miesiącu roku.

Czym jest Parent’s Benefit?

Irlandzki Parent’s Benefit (zasiłek rodzicielski) otrzymują rodzice, którzy przechodzą na urlop rodzicielski z pracy. Jest on dostępny w odniesieniu do każdego dziecka urodzonego lub oddanego rodzicom adopcyjnym od 1 listopada 2019 roku. Do tej pory program zapewniał siedem tygodni płatności każdemu rodzicowi dziecka w wieku poniżej dwóch lat lub w ciągu dwóch lat po adopcji, który przebywa na urlopie rodzicielskim w celu opieki nad dzieckiem (Parent’s Leave from work). Rodzice mogą wziąć siedem tygodni urlopu rodzicielskiego wspólnie lub oddzielne.

Zasiłek rodzicielski może być wypłacany przez siedem kolejnych tygodni lub siedem oddzielnych tygodni w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka. Można po niego sięgnąć w dowolnym czasie, ale w ciągu dwóch lat od urodzenia lub adopcji. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego.

Co zmienia się od sierpnia 2024?

Zasiłek rodzicielski zostanie zwiększony z 7 do 9 tygodni. Dodatkowe dwa tygodnie urlopu rodzicielskiego dotyczą dzieci, które w sierpniu 2024 roku będą miały mniej niż 2 lata, lub dzieci adoptowanych, które zostały umieszczone u rodziców na okres krótszy niż dwa lata w sierpniu 2024.

Dodajmy, iż wsparcie to stanowi dodatek do zasiłku macierzyńskiego i ojcowskiego (Maternity Benefit oraz Paternity Benefit).

Kto się kwalifikuje do świadczeń w ramach Parent’s Benefit?

Aby kwalifikować się do otrzymywania zasiłku rodzicielskiego, musisz być ubezpieczony/a lub prowadzić działalność oraz opłacić wystarczające składki na ubezpieczenie społeczne (PRSI). Jeśli otrzymywałeś/aś zasiłek macierzyński, zasiłek adopcyjny lub zasiłek ojcowski (Maternity Benefit, Adoptive Benefit lub Paternity Benefit) to automatycznie spełnisz wymogi dotyczące składek PRSI dla swojego zasiłku rodzicielskiego.

Po więcej informacji na temat tego, kto się kwalifikuje do Parent’s Benefit odsyłamy tu: https://www.gov.ie/en/service/b321b1-parents-benefit/#how-to-qualify

Ile wynosi Parent’s Benefit?

Zasiłek rodzicielski wynosi obecnie 274 euro tygodniowo. Stawka ta wypłacana jest przez okres siedmiu tygodni, a jak pisaliśmy powyżej, od sierpnia 2024 zostanie on wydłużony do 9 tygodni. Świadczenie może być wypłacane w oddzielnych tygodniowych blokach lub przez okres 7 kolejnych tygodni.

Jeśli masz osoby na utrzymaniu, możesz otrzymać wyższą stawkę w ramach tego świadczenia. Podczas składania wniosku stawka Parent’s Benefit jest porównywana ze stawką zasiłku Illness Benefit (z uwzględnieniem podwyżek dla osób na utrzymaniu). Jest on wypłacany w razie nieobecności w pracy z powodu choroby. Wyższa z tych dwóch stawek jest wypłacana osobie starającej się o wsparcie.

Jak aplikować o Parent’s Benefit?

Najszybszym sposobem ubiegania się o zasiłek rodzicielski jest złożenie wniosku online na MyWelfare.ie. Przypomnijmy, trzeba mieć zweryfikowane konto MyGovID, aby móc skorzystać z MyWelfare.ie. Będziesz potrzebować numeru Personal Public Service (PPS) swojego dziecka, aby wypełnić wniosek w tej sprawie.

Aby przejść do wniosku, kliknij tutaj: https://services.mywelfare.ie/en/topics/parents-children-family/parents-benefit/

Po więcej informacji na temat Parent’s Benefit odsyłamy na oficjalne strony rządowe: https://www.gov.ie/en/service/b321b1-parents-benefit/

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.