Czas nie istnieje. Fizycy udowadniają, że wszystko dzieje się w tym samym momencie

Czas jest pojęciem, które pozwala lepiej zrozumieć zjawiska, jakie zachodzą w najbardziej odległych od nas zakątkach wszechświata. Okazuje się, że czas wcale nie jest tym, czym nam się dotąd wydawał.

Według fizyków teoretycznych czas jest pojęciem wymyślonym przez człowieka, żebyśmy potrafili rozróżnić to, co jest „teraz” od tego, co postrzegamy jako „przeszłość”. Pojęcie czasu jest tylko iluzją naszych umysłów, ponieważ tak naprawdę wszystko, co było i będzie dzieje się dokładnie w tym momencie.

Za tą nowatorską teorią stoi grupa fizyków z Massachusetts Institute of Technology. Postanowili oni odpowiedzieć na jedno z największych i najtrudniejszych pytań, jakie zadaje sobie ludzkość od zarania dziejów: czym jest czas.

Co dzieje się z ciałem już po jego śmierci, a jeszcze przed ceremonią pogrzebu? Odkrywamy tajemnice tanatopraksji!

Większość ludzi w ogóle nie zastanawia się nad tym, czym jest czas, ale w istocie nie znamy żadnych praw fizyki mówiących o tym, że czas powinien poruszać się wyłącznie do przodu. Badacze założyli, że prawa fizyki, jakie obecnie znamy, są symetryczne, więc zgodnie z tym można założyć, że jeśli czas porusza się do przodu, to tak samo może poruszać się wstecz.

Niektórzy zwolennicy teorii „wielkiej zapaści” (opisującej koniec Wszechświata) twierdzą, że, gdy nasz Wszechświat przestanie się rozszerzać, a zacznie się kurczyć, to czas będzie płynął „do tyłu”.

Prowadzi to do zagadki, nad którą głowią się naukowcy: dlaczego człowiek zakłada, że czas płynie tylko do przodu? Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest stwierdzenie, że czas jest tylko i wyłącznie wytworem ludzkiego umysłu.

Naukowcy twierdzą, że Wszechświat zbudowany jest z „klocków”, w których czas i przestrzeń są połączone tworząc tzw. czasoprzestrzeń. Teoria ta, która jest zgodna z teorią względności Einsteina, zakłada, że przestrzeń i czas są częścią czterowymiarowego Wszechświata, w którym wszystko, co się dzieje, ma swoje unikalne współrzędne w czasoprzestrzeni.

Teoria ta pozwala na inne niż dotychczas postrzeganie czasu, ponieważ według niej wszystkie zdarzenia, które miały miejsce w przeszłości i przyszłości mają swoje „namiary” w czasoprzestrzeni i dzięki temu każde z nich jest „równe”. Nie istnieje więc coś takiego jak czas w takim sensie jakim my go rozumiemy, czyli linii, po której poruszamy się tylko i wyłącznie do przodu.

„Iluzją jest, że każde zdarzenie, które dzieje się teraz, staje się przeszłością, a każde wydarzenie z przyszłości jeszcze nie istnieje. Jestem jednak pewien, że mój mózg pracuje tu i teraz. Wydaje nam się, że chwile, które przeżyliśmy, już minęły, ponieważ nasze mózgi je zapamiętują” – powiedział fizyk Max Tegmark z Massachusetts Institute of Technology.

Mówicie swoim dzieciom, że Święty Mikołaj istnieje? Dużo ryzykujecie

Brytyjski fizyk Julian Barbour, który napisał kilka książek o zjawisku, jakim jest czas, twierdzi natomiast, że rzeczywistość, jaką postrzegamy tworzą miliony zdarzeń, które można określić jako „teraz”. Każde z tych „teraz” jest równe, co jest sprzeczne z naszym dotychczasowym sposobem myślenia o czasie.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie