Po Brexit prawa jazdy wydane w Wielkiej Brytanii są uznawane w UE w tym w Polsce. Powstały jednak ograniczenia co do okresu ważności prawa jazdy oraz konieczności jego wymiany na polski dokument. Polacy wracający na stałe lub czasowo do Polski nadal nie wiedzą, czy ich prawo jazdy jest ważne w Polsce i kiedy należy je wymienić.
Jeszcze przed 1 stycznia 2021 roku wielu naszych rodaków mieszkających na Wyspach obawiało się, że ich wydane w Wielkiej Brytanii prawo jazdy nie będzie obowiązywać na terenie krajów Unii przez Brexit. Nic takiego się jednak nie stało. Mimo to nowe przepisy spowodowały niejasności i nowe obowiązki, dla Polaków, którzy do tej pory bez problemów używali brytyjskie prawa jazdy w Polsce.
Brytyjskie prawo jazdy w Polsce
Prawa jazdy wydane przez Wielką Brytanię przed dniem 1 stycznia 2021 r. są dokumentami traktowanymi tak jak były traktowane gdy do Polski jeździliśmy przed Brexit. Są więc traktowane jako dokumenty wydane przez kraj członkowski Unii Europejskiej i można z nich korzystać w okresie ich ważności. W związku z tym nie jest wymagana ich wymiana na polskie prawo jazdy.
Natomiast brytyjskie prawa jazdy wydane po 1 stycznia 2021 są traktowane jak dokumenty wydane przez kraj niebędący już członkiem UE i je z kolei obowiązują zapisy Konwencji o ruchu drogowym podpisanej w Wiedniu w 1968 roku. Oznacza to, że można się nimi posługiwać w Polsce w okresie ważności tego dokumentu, ale przy pobycie przekraczającym 6 miesięcy należy je wymienić na polski dokument.
Kiedy konieczna wymiana brytyjskiego prawa jazdy na polskie
W przypadku Polaków, którzy zdecydowali się na powrót do kraju i posiadają brytyjskie prawo jazdy, wymiana dokumentu na polski będzie obowiązkowa jeśli ich pobyt przekroczy 185 dni oraz ich brytyjskie prawo jazdy zostało wydane po 31 grudnia 2020 roku. Wymiana prawa jazdy z zagranicznego na polskie nie powinna stwarzać trudności.
Dokumenty potrzebne do wymiany brytyjskiego prawa jazdy na polskie
Do wymiany prawa jazdy będą potrzebne:
- wniosek o wymianę prawa jazdy — należy go pobrać i wypełnić go w domu albo zrobić to w urzędzie,
- aktualne zdjęcie,
- dowód osobisty albo paszport,
- dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład: dowód osobisty, karta pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy.
Gdzie należy złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy i ile to kosztuje?
Wnioski o wymianę prawa jazdy z brytyjskiego na polskie należy złożyć w urzędzie starostwa powiatowego w miejscu zamieszkania, w urzędzie miasta – osoby mieszkające w mieście na prawach powiatu, w urzędzie dzielnicy właściwej dla miejsca zamieszkania — osoby mieszkające w Warszawie. Możliwości złożenia wniosku to: osobiście we właściwym urzędzie, wysyłanie pocztą. Opłata to 100,50 zł za wydanie prawa jazdy. Zazwyczaj istnieją dwie możliwości wniesienia opłaty: w kasie urzędu, przelew na konto urzędu.
Czy należy zdawać egzamin przy wymianie prawa jazdy?
Jest to coś, co często zaprząta głowę kierowców, szczególnie tych, którzy prawo jazdy wyrobili w Wielkiej Brytanii. Jednak wymiana dokumentu nie wiąże się ze zdawaniem egzaminów. Polega na wymianie samego dokumentu.