Już dzisiaj z terytorium Wielkiej Brytanii będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Gdzie i o której godzinie oraz w jaki sposób je oglądać?
Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne tylko i wyłącznie z terytorium Stanów Zjednoczonych i choć w Wielkiej Brytanii będzie można zobaczyć częściowo przysłoniętą tarczę Słońca, to będzie to również imponujący widok.
Za 10 dni asteroida Florence zbliży się do Ziemi – czy grozi nam kataklizm?
W Wielkiej Brytanii zaćmienie Słońca zacznie się o godzinie 19:37 w Belfaście, maksimum osiągnie równo o 20:00, a skończy się o 20:33 w Plymuth. Kolejnymi miastami "na drodze" zaćmienia będą: Brighton, Cardiff, Dublin, Edynburg, Glasgow, Londyn, Manchester, Norwich i wspomniane Plymouth.
Do oglądania zaćmienia potrzebny będzie sprzęt, który ochroni nasze oczy, ponieważ spoglądanie nieuzbrojonym okiem w częściowe zaćmienie Słońca może mieć zły wpływ na wzrok człowieka. Dlatego najlepiej wyposażyć się w specjalne okulary do oglądania zaćmienia. Może to być także szybka od maski spawalniczej, a także kawałek zwykłej szyby osmolony wcześniej ogniem.
Zaćmienie można także oglądać tworząc "projektor" domowej roboty. W zwykłej kartce papieru wystarczy wyciąć niewielką dziurę i ustawić ją tak, by tarcza Słońca była widoczna na ziemi. Wtedy zaćmienie obserwuje się najbezpieczniej, ponieważ patrzymy na obraz Słońca, a nie bezpośrednio w jego tarczę.
Przypomnimy, że całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne tylko i wyłącznie ze środkowej części USA i będzie to pierwsze całkowite zaćmienie Słońca w tym kraju od 99 lat. Naukowcy i astronomowie twierdzą, że zjawisko to występuje we wszechświecie niezwykle rzadko, albo nawet w ogóle nie zachodzi, ze względu na idealną odległość Ziemi i Księżyca od Słońca, co w innych układach planetarnych może się nie zdarzać.
Zaćmienie Słońca zachodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Księżyc i Ziemia. Tarcza Księżyca widoczna z naszej planety jest niewiele mniejsza od tarczy Słońca co sprawia, że gdy nasz naturalny satelita przysłoni nam naszą gwiazdę, widzimy właśnie zaćmienie. Dlatego warto zobaczyć to zjawisko, nawet jeśli jest ono tylko częściowe.