Firmy migrują do Polski

  Choć zazwyczaj mówi się o wyjazdach Polaków do pracy za granicą, ostatnia ankieta wskazuje na ciekawy trend w biznesie. Niemieckie firmy migrują do Polski.

W niemieckim biznesie wyraźnie rysuje się trend relokacji produkcji do Europy Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez KPMG i Komisję Wschodnią Niemieckiej Gospodarki. Aż 22% ankietowanych firm planuje przeniesienie części swoich operacji do tego regionu, a 42% zamierza zainwestować tam już w najbliższym roku. Co więcej, 56% firm rozważa ekspansję w tym kierunku w perspektywie pięciu lat, dostrzegając rosnącą rolę tej części Europy w globalnym łańcuchu dostaw.

- Advertisement -

Polska, jako największa gospodarka regionu, pozostaje głównym kierunkiem inwestycji (51% wskazań), tuż przed Rumunią (43%) i Ukrainą (41%). Pokazuje to, że firmy niemieckie poszukują nowych strategicznych lokalizacji nie tylko pod względem efektywności kosztowej. Równie ważna jest stabilność i dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Czy oznacza, że niemieckie firmy migrują do Polski? Czy Europa Środkowo-Wschodnia stanie się nowym centrum przemysłowym, zdolnym do konkurowania z największymi gospodarkami świata?

Dlaczego niemieckie firmy migrują do Polski?

Niemieckie firmy coraz częściej przenoszą produkcję do Polski. Kierują się zarówno czynnikami ekonomicznymi, jak i strategicznymi. Wysokie koszty pracy, rosnące obciążenia regulacyjne oraz problemy z dostępnością siły roboczej w Niemczech sprawiają, że przedsiębiorstwa szukają bardziej konkurencyjnych lokalizacji. Dlatego Polska – dzięki stosunkowo niższym kosztom operacyjnym, dostępności wykwalifikowanych pracowników oraz bliskości geograficznej – staje się naturalnym wyborem.

Niemieckie firmy planują inwestycje w Polsce
Inwestycje Niemieckich firm w Polsce to coraz wyraźniejszy trend, fot. gettyimages.com

Niemieckie firmy migrują do Polski. Inwestycje Volkswagena we Wrześni i Poznaniu, Zalando w Głuchowie czy rozbudowa zakładów BASF i Siemens Mobility to tylko kilka przykładów trendu. Dodatkowo, rozwój infrastruktury i specjalnych stref ekonomicznych (np. Dolny Śląsk czy Górny Śląsk) przyciąga niemieckie firmy. W związku z tym Polska oferuje firmom ulgi podatkowe. Tak samo ważne jest dobrze rozwinięte zaplecze logistyczne. Dlatego, według badania KPMG i Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki, aż 51% niemieckich firm planujących ekspansję w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiele z nich wskazuje Polskę jako główny kierunek inwestycji. Podkreśla to rosnącą rolę kraju jako kluczowego partnera przemysłowego Niemiec. Czy w obliczu tych zmian Polska stanie się nowym centrum produkcyjnym Europy, przyciągającym kolejne globalne koncerny?

Co oznacza ten trend?

Trend, w którym niemieckie firmy migrują do Polski, może oznaczać trwałe przesunięcie środka ciężkości europejskiego przemysłu na wschód. Jest to spora szansa. Nowe inwestycje oznaczają wzrost gospodarczy, transfer technologii, rozwój rynku pracy i umocnienie pozycji Polski jako kluczowego partnera Niemiec. Z drugiej jednak, większa obecność zagranicznego kapitału niesie ryzyko uzależnienia gospodarki od decyzji niemieckich koncernów. W dłuższej perspektywie niemieckie firmy inwestujące w Polsce mogą przyczynić się do wzrostu innowacyjności i budowy silniejszego sektora przemysłowego. Ciekawe czy Polska będzie w stanie utrzymać ich zainteresowanie w obliczu rosnącej konkurencji innych krajów regionu?

Przeczytaj także

Komisje wyborcze w Niemczech adresy – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Plany zamachów w Niemczech! Policja aresztowała trzech mężczyzn działających najprawdopodobniej na zlecenie Kremla!

Prokuratura aresztowała trzech mężczyzn pochodzenia Ukraińskiego. Służby ujawniły plany zamachów w Niemczech za pomocą przesyłanych paczek. Kiedyś takie przesyłki trafiły również do Polski.

Bez imigrantów w Niemczech nie będzie opieki dla starszych!

Według najnowszych danych Federalnej Agencji Pracy w Niemczech brakuje osób chętnych do opieki. W efekcie opieka dla osób starszych w Niemczech bez imigrantów byłaby tylko złudzeniem.

Pełne kontrole na granicy polsko-niemieckiej

Jak wygląda życie na granicy po pierwszym tygodniu wzmożonych utrudnień? Kierowcy ciężarówek i mieszkańcy coraz częściej otwarcie mówią o ogromnej skali problemu.

Polka zabita w Niemczech. Afgańczyk pchnął ją nożem

W środę 7 maja w sklepie odzieżowym doszło do tragedii. 25-letni Afgańczyk pchnął nożem 41-letnią Polkę. Kobieta nie przeżyła.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport