Fot. Getty
Język angielski przestanie być „urzędowym” językiem Unii Europejskiej? Dyplomata ujawnił plany rządu Emmanuela Macrona, gdy Francja przejmie przewodnictwo we Wspólnocie w 2022 roku.
W 2022 roku przewodnictwo w Unii Europejskiej przejmie Francja. Jeden z dyplomatów jest zdania, że rząd Emmanuela Macrona dołoży wszelkich starań, by ze względu na Brexit język angielski przestał być językiem "urzędowym" Wspólnoty.
Zemsta za Brexit?
Według informacji Politico, Francja planuje wykorzystać swoją pierwszą prezydencję w UE od czasu Brexitu, by uczynić swój narodowy język językiem "urzędowym" Unii Europejskiej. Cytowany przez portal francuski dyplomata miał stwierdzić, że podczas swojej kadencji Francja spróbuje wprowadzić nowe zasady, dotyczące obrad i sporządzania dokumentów w ramach unijnych instytucji. Spotkania na najwyższym szczeblu mogą być prowadzone w języku francuskim, a nie, jak dotąd, w języku angielskim.
Ponadto, podczas sześciomiesięcznej kadencji Francuzów, wszelkie notatki i protokoły również mogą być sporządzane domyślnie w języku francuskim. Możliwe jest także, że listy wymieniane miedzy Radą UE, a Komisją Europejską również będą w języku francuskim. „Zawsze będziemy prosić Komisję o przesłanie nam w języku francuskim listów, które pragnie skierować do władz francuskich, a jeśli tego nie zrobi, poczekamy na wersję francuską” – mówił francuski dyplomata cytowany przez portal Politico.
Jak przypomina dziennik The Independent, minister spraw UE Clement Beaune oraz sekretarz stanu Jean-Baptiste Lemoyne już w kwietniu sugerowali zmianę frontu podczas francuskiej prezydencji. Urzędnicy ci mieli wskazać, że przewodnictwo Francji przyniesie „okazję do podjęcia tej ważnej walki o wielojęzyczność”.
Czy pozostałe państwa UE poszłyby śladem Francji i w czasie swoich kadencji wprowadzały swoje języki narodowej jako tymczasowe języki "urzędowe" UE, czy może język francuski stałby się "roboczym" językiem Wspólnoty już na stałe? Na odpowiedź na te pytania z pewnością poczekamy co najmniej do przyszłego roku, gdy Francja przejmie prezydencję w UE.