Gangi kradną z restauracji i supermarketów olej spożywczy nazywając go „płynnym złotem”

Gangi przestępcze napadają na restauracje i supermarkety kradnąc z nich olej spożywczy, który nazywają „płynnym złotem”.

Po tym, jak ceny oleju wzrosły dwukrotnie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, przestępcy zaczęli kraść olej kuchenny z barów, restauracji i supermarketów w celu przerobienia go na biopaliwo.

- Advertisement -

Gangi kradną olej spożywczy

Gangi podróżują po całej Wielkiej Brytanii w celu kradzieży oleju kuchennego. Pojemniki z tym towarem zabierają z pubów, restauracji i supermarketów, aby przetworzyć go na biopaliwo.

Wynika to z tego, że ceny oleju roślinnego podwoiły się od 2022 roku, gdyż Rosja jest jednym z dwóch największych producentów oleju słonecznikowego. Przestępcy twierdzą, że olej kuchenny „szybko staje się płynnym złotem”.

Ostrzeżenia policji

Policja wydała ostrzeżenia w Londynie, Manchesterze, Derbyshire, Północej Walii, Yorkshire, Lancashire i Hampshire w związku z tym zaskakującym procederem. Jednak przestępcy kradną olej roślinny również w Europie, Ameryce Północnej i Australii.

W październiku ubiegłego roku gangi z Enfield, w północnym Londynie przyłapano na napaści na pięć pubów na Isle of Wight. Podawali się za „agentów” zbierających zużyty olej. Z kolei pracownicy supermarketów Morrisons w Norwich powstrzymali mężczyzn przed kradzieżą pojemników z olejem roślinnym.

Przestępcy okazali się być Bułgarami z oddalonego o 160 km Wood Green w północnym Londynie.

Były detektyw Met Police, Peter Bleksley powiedział:

– Szacuję, że skradziono towar o wartości dziesiątek milionów funtów. Będzie to miało ogromny wpływ na handel.

Z kolei inne policyjne źródło podało:

– To ogromny biznes dla zorganizowanych gangów przestępczych. Firmy spożywcze muszą udoskonalić swoją działalność.

W czerwcu aresztowano we Francji sześć osób pod zarzutem kradzieży 385 ton oleju o wartości 500 000 funtów.

 

Teksty tygodnia

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie