Gdzie umieszczeni zostali imigranci z dublińskiego „miasteczka namiotowego”?

Imigranci, którzy rozbili swoiste „miasteczko namiotowe” w samym centrum irlandzkiej stolicy, zostali przeniesieni do innych miejsc zakwaterowania. Osoby ubiegające się o azyl od kilku miesięcy mieszkały przed International Protection Office przy ulicy Mount Street.

W dniu wczorajszym, w środę 1 maja 2024 rząd irlandzki wydał oficjalny komunikat dotyczący likwidacji „miasteczka namiotowego” w centrum Dublina. 285 samotnych mężczyzn, którzy ubiegają się o azyl na „Zielonej Wyspie” zostało zakwaterowanych w tymczasowych obozach w Citywest (186 osób) i Crooksling (99), zlokalizowanych na terenie hrabstwa Dublin. Dodajmy, iż już wcześniej rząd próbował przenieść imigrantów do ośrodka Crooksling.

Doszło do tego w weekend świąteczny z okazji Dnia Świętego Patryka. Wówczas, część azylantów wróciła na Mount Street. Ich zdaniem teren Crooksling był zbytnio oddalony od miasta, był pozbawiony odpowiedniego połączenia komunikacyjnego, pozostawał „zbyt wiejski”, a warunki nie były odpowiednie.

Jak rozwiązano kwestię „miasteczka namiotowego” w Dublinie?

Irlandzki rząd oświadczył, że na terenie Crooksling znajdują się „solidne, odporne na warunki pogodowe namioty dla 10–12 osób”. Są tam również prysznice, toalety, pomieszczenia wewnętrzne, w których wydawana jest żywność, możliwość ładowania telefonów i urządzeń osobistych, oferowane są możliwości dojazdu do centrum miasta, a także całodobowa ochrona. Osoby przebywające w Crooksling mogą liczyć na takiej samo wsparcie, jakie oferowane jest w innych lokalizacjach.

Przemawiając we wtorek w Dáil, premier Simon Harris zaznaczył, że osobom ubiegającym się o azyl zapewnione zostanie odpowiednie zakwaterowanie. Irlandzkie władze dodały, że „nie przewiduje się ponownego budowania obozowiska na Mount Street”. Dodajmy, iż „oferta zakwaterowania w ośrodkach IPAS jest dobrowolna i przyjmuje się, że niektórzy wnioskodawcy nie zajęli miejsca w przydzielonym im ośrodku”.

Jaki los czeka imigrantów szukających azylu w Irlandii?

Noel Wardick, dyrektor naczelny Dublin City Co-operative, wyraził nadzieję, że nowe zakwaterowanie będzie lepsze niż prowizoryczny kemping przy Mount Street. – Warunki były […] absolutnie przerażające, całkowicie niedopuszczalne – komentuje Wardick, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.

– Brak sanitariów, brak dostępu do wody, niemożność utrzymania higieny, okropny zapach moczu. Ludzie byli strasznie stłoczeni. Mieszkali w sercu stolicy w sytuacji, która jest całkowicie niesprawiedliwa i stanowi wstydliwy epizod we współczesnej Irlandii – podsumowuje.

Przeczytaj także

Imigranci w Irlandii są bardziej pracowici od Irlandczyków

Jak wynika z raportu „Monitoring Report on Integration 2024”...

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Obwodowe komisje wyborcze w Irlandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Poniżej, prezentujemy pełną listę irlandzkich obwodowych komisji wyborczych (OKW).

Różnice między Irlandią Północną a Republiką Irlandii – niepokojący raport

Dwie Irlandie to nie tylko polityka. To także znaczące różnice w poziomie i jakości życia. Comparative Analysis of Economies of Ireland and Northern Ireland  opublikowany przez Economic and Social Research Institute wzbudza niepokój i rodzi wiele pytań.

Ceny mieszkań w Irlandii rosną znacznie szybciej niż płace

Irlandia uchodzi za jedno z najdroższych miejsc do życia...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport