czwartek, 19 września, 2024

Gdzie umieszczeni zostali imigranci z dublińskiego „miasteczka namiotowego”?

Imigranci, którzy rozbili swoiste „miasteczko namiotowe” w samym centrum irlandzkiej stolicy, zostali przeniesieni do innych miejsc zakwaterowania. Osoby ubiegające się o azyl od kilku miesięcy mieszkały przed International Protection Office przy ulicy Mount Street.

W dniu wczorajszym, w środę 1 maja 2024 rząd irlandzki wydał oficjalny komunikat dotyczący likwidacji „miasteczka namiotowego” w centrum Dublina. 285 samotnych mężczyzn, którzy ubiegają się o azyl na „Zielonej Wyspie” zostało zakwaterowanych w tymczasowych obozach w Citywest (186 osób) i Crooksling (99), zlokalizowanych na terenie hrabstwa Dublin. Dodajmy, iż już wcześniej rząd próbował przenieść imigrantów do ośrodka Crooksling.

Doszło do tego w weekend świąteczny z okazji Dnia Świętego Patryka. Wówczas, część azylantów wróciła na Mount Street. Ich zdaniem teren Crooksling był zbytnio oddalony od miasta, był pozbawiony odpowiedniego połączenia komunikacyjnego, pozostawał „zbyt wiejski”, a warunki nie były odpowiednie.

Jak rozwiązano kwestię „miasteczka namiotowego” w Dublinie?

Irlandzki rząd oświadczył, że na terenie Crooksling znajdują się „solidne, odporne na warunki pogodowe namioty dla 10–12 osób”. Są tam również prysznice, toalety, pomieszczenia wewnętrzne, w których wydawana jest żywność, możliwość ładowania telefonów i urządzeń osobistych, oferowane są możliwości dojazdu do centrum miasta, a także całodobowa ochrona. Osoby przebywające w Crooksling mogą liczyć na takiej samo wsparcie, jakie oferowane jest w innych lokalizacjach.

Przemawiając we wtorek w Dáil, premier Simon Harris zaznaczył, że osobom ubiegającym się o azyl zapewnione zostanie odpowiednie zakwaterowanie. Irlandzkie władze dodały, że „nie przewiduje się ponownego budowania obozowiska na Mount Street”. Dodajmy, iż „oferta zakwaterowania w ośrodkach IPAS jest dobrowolna i przyjmuje się, że niektórzy wnioskodawcy nie zajęli miejsca w przydzielonym im ośrodku”.

Jaki los czeka imigrantów szukających azylu w Irlandii?

Noel Wardick, dyrektor naczelny Dublin City Co-operative, wyraził nadzieję, że nowe zakwaterowanie będzie lepsze niż prowizoryczny kemping przy Mount Street. – Warunki były […] absolutnie przerażające, całkowicie niedopuszczalne – komentuje Wardick, jak cytujemy za serwisem informacyjnym BBC.

– Brak sanitariów, brak dostępu do wody, niemożność utrzymania higieny, okropny zapach moczu. Ludzie byli strasznie stłoczeni. Mieszkali w sercu stolicy w sytuacji, która jest całkowicie niesprawiedliwa i stanowi wstydliwy epizod we współczesnej Irlandii – podsumowuje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?