Koniec zdzierania z pasażerów. Tanie linie z milionowymi karami

Znalazł się rząd, który miał odwagę uderzyć w tanie linie lotnicze, które tanie są nierzadko tylko z nazwy. Hiszpańskie władze ukarały uderzających w konsumentów i ich prawa przewoźników. Pięciu przewoźników zostało ukaranych grzywną w łącznej wysokości 179 mln euro

Najmocniej po kieszeni został uderzony irlandzki Ryanair. Grzywna w jego przypadku sięgnęła aż 108 mln euro. Brytyjskie EasyJet zapłaci 29 mln euro, Vueling (budżetowa linia należąca do IAG) 39 mln euro, z kolei Norwegian i Volotea już znacznie mniej – odpowiednio 1,6 mln euro i 1,2 mln euro.

„Historyczna” kara dla tanich linii lotniczych

Decyzja w tej sprawie została ogłoszona w miniony piątek, 22 listopada 2024 roku. Ministerstwo praw konsumentów podtrzymało decyzję w tej kwestii, która pierwotnie została ogłoszona w maju 2024 roku, po tym, jak złożono od niej odwołanie, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC. Co więcej, strona hiszpańska oświadczyła, iż ma w planach zakazanie praktyk, jakich dopuszczają się tanie linie, które uderzają w pasażerów. Chodzi konkretnie o pobieranie dodatkowych opłat za bagaż podręczny i rezerwowanie miejsc dla dzieci.

Kary stanowią największe sankcje w historii nałożone przez hiszpańskie ministerstwo. W trakcie dochodzenie ustalono, iż pasażerowie byli wprowadzani w błąd przez przewoźników. W trakcie procesu zakupy biletów oferty nie zapewniały odpowiedniego poziomu przejrzystości. Z tego powodu trudniej było konsumentom porównywać oferty, co w efekcie uniemożliwiało podejmowanie świadomych decyzji.

Najmocniej dostało się Ryanairowi za naruszenie szeregu praw konsumentów, jak podaje BBC. Irlandzkie tanie linie nie tylko pobierały dodatkowe opłaty za większy bagaż podręczny, za wybór miejsca, ale także żądały „nieproporcjonalnej dużej zapłaty” za zwyczajny druk kart pokładowych na lotnisku.

Jak bronią się tani przewoźnicy?

Stojący na czele Ryanaira Michael O’Leary powiedział, że kary nałożone przez hiszpańskie władze są „nielegalne” i „bezpodstawne”. Zapowiedział, że będzie się odwoływał od ich decyzji i będzie walczyć przed unijnymi sądami. – Ryanair od wielu lat wykorzystuje opłaty za bagaż i opłaty za odprawę na lotnisku, aby zmienić zachowania pasażerów, a my przenosimy te oszczędności w postaci niższych cen na konsumentów – komentował O’Leary, jak cytujemy za BBC.

Szef irlandzkich linii zaznacza, że decyzja została podjęta z pobudek politycznych i wyraźnie narusza prawo Unii Europejskiej.

Podobno deklaracje zostały złożone przez EasyJet i Norwegian. Z kolei Stowarzyszenie Linii Lotniczych (ALA), zrzeszające 85% ruchu lotniczego w Hiszpanii, także chce odwołać się od kar nałożonych przez ministerstwo.

Hiszpański rząd obstaje przy swoim

Andrés Barragán zaznacza, iż wyrok w tej sprawie jest w pełni zgodny z prawem zarówno hiszpańskim, jak i unijnym. – Pobieranie 20 euro za samo wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku jest nadużyciem, nikt tego nie chce – jak komentował hiszpańskim sekretarz generalny ds. konsumentów i hazardu w programie BBC World Business Report.

– To praktyki, które niestety miliony ludzi znają z pierwszej ręki i na które stowarzyszenia konsumenckie skarżą się od lat – komentował Pablo Bustinduy, szef ministerstwa praw konsumentów, jak cytujemy za „Guardianem”. Władze w Madrycie w ten sposób chcą wysłać „bardzo jasny sygnał, że żadna firma, niezależnie od tego, jak duża i potężna, nie stoi ponad prawem”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Coraz więcej emerytów w Wielkiej Brytanii szuka pracy

W ciągu ostatniego roku nastąpił wzrost liczby emerytów w Wielkiej Brytanii szukających pracy. Wynika to ze wzrostu kosztów utrzymania.

Ranking najszczęśliwszych miejsc do życia w Wielkiej Brytanii w 2024

Woodbridge zlokalizowane w hrabstwie Suffolk zostało po raz pierwszy w historii ogłoszone najszczęśliwszym miejscem do życia w Wielkiej Brytanii.

26 rannych, 50 uszkodzonych aut – szalony rajd Polaka po niemieckiej autostradzie

Na autostradzie A1 nasz rodak staranował kilkadziesiąt aut, w wyniku czego rannych zostało co najmniej 26 osób. Stan ośmiu z nich określany jest jako poważny.

Minister radzi, aby korzystać z wygasłych ID przy wjeździe do UK przez problemy z e-wizami

Od stycznia większość fizycznej dokumentacji potwierdzającej prawo pobytu w UK straci ważność. Pojawił się jednak problem z dostępem do e-wiz.

Brytyjski premier dostał pierwsze zaproszenie od liderów UE od czasu Brexitu

Po raz pierwszy od czasu Brexitu brytyjski premier otrzymał zaproszenie do spotkania z przywódcami UE i omówienia ważnych problemów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Huragan Bert sieje zniszczenie w Wielkiej Brytanii

Po niszczycielskich powodziach, do których doszło w ten weekend, huragan Bert wywołuje dalsze problemy w Wielkiej Brytanii.

Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech. Informacje dla Polaków.

Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech (Arbeitslosengeld, w skrócie ALG) ...

20-letni Polak zaginął w Holandii – pomóż w odnalezieniu

20-latek był po raz ostatni widziany w okolicach jednego z mostów nad rzeką Oude IJssel w mieście Doetinchem.

O ile podrożeją bilety kolejowe w Holandii od 1 stycznia 2025 roku?

W oficjalnym komunikacie wydanym przez Nederlandse Spoorwegen głównego krajowego przewoźnika czytamy, iż ceny biletów kolejowych i abonamentów wzrosną średnio o 6,18 proc. od 2025 roku.

Nawet 50 tysięcy osób miało błędnie wyliczone zasiłki

Od 25 000 do 50 000 osób zostało dotkniętych...

Holenderskie ubezpieczenie zdrowotne w 2025 wzrośnie o około 11 euro miesięcznie

Holenderscy ubezpieczyciele ogłosili już swoje stawki składek zdrowotnych na rok 2025. Jak wynika z analizy danych przeprowadzonej przez Zorgwijzer, składki wzrosną średnio o ponad 11 euro miesięcznie w przyszłym roku.