Ile Brytyjczycy „zarabiają” na posiadaniu rodziny królewskiej? Te liczby zaskoczą niejednego antymonarchistę

Fot. Getty

Utrzymanie monarchii brytyjskiej kosztuje podatników średnio £500 mln rocznie. Ale ile Brytyjczycy zarabiają na Windsorach – najbardziej rozpoznawalnej rodzinie królewskiej na świecie? Te liczby mogą Was zaskoczyć!

- Advertisement -

Czy Windsorowie stanowią finansowy ciężar dla społeczeństwa brytyjskiego, czy marka, jaką bez dwóch zdań są, przynosi krajowi także jakieś wymierne korzyści, poza oczywistym prestiżem? Eksperci wskazują, że choć utrzymanie rodziny królewskiej kosztuje społeczeństwo około £500 mln rocznie, to przychody, jakie Wielka Brytania generuje dzięki niej, znacznie przewyższają te koszty. Brand Finance szacuje, że marka, jaką jest monarchia, generuje rocznie nawet £2,5 mld, nie mówiąc już o tym, że sama rodzina królewska wyceniania jest – pod względem materialnym (np. rezydencje) i niematerialnym na £19 mld. 

Przychody monarchii brytyjskiej

Historia brytyjskiej rodziny królewskiej sięga początku XIII wieku i obejmuje 37 pokoleń. Obecnie panująca dynastia Windsorów wywodzi się od Edwarda VII, syna królowej Wiktorii, który zasiadł na tronie w 1901 roku.  

Oficjalne dane Statista pokazują, że w roku podatkowym 2019-20 dochody rodziny królewskiej z tytułu sprzedaży biletów wejściowych do niektórych jej posiadłości wyniosły £49,9 mln, czyli więcej, niż w roku ubiegłym, gdy suma ta osiągnęła wartość £48,4 mln. Wśród najchętniej odwiedzanych przez turystów rezydencji królewskich są Windsor Castle i Frogmore House, ale dla szerokiej publiczności otwarte są też zazwyczaj Pałac Buckingham, Royal Mews, Clarence House, Pałac Holyroodhouse i Queen’s Gallery. Poza wejściówkami, rodzina królewska zarabia także na sprzedaży pamiątek, książek czy koszy bożonarodzeniowych. 

 

 

 

Dodatkowo Korona czerpie zyski z różnych nieruchomości, zlokalizowanych chociażby przy Regent Street w Londynie, Windsor Great Park i Ascot Racecourse. Wreszcie Windsorowie kontrolują też około 1960 000 akrów gruntów rolnych i lasów oraz ponad połowę brytyjskiego pasa przybrzeżnego. 

Teksty tygodnia

12-latka usunięta ze szkolnego dnia różnorodności za sukienkę z brytyjską flagą

Nauczyciele nie wpuścili dziewczynki na szkolny dzień różnorodności, ponieważ założyła sukienkę z brytyjską flagą. Dziecko było dyskryminowane w brytyjskiej szkole za bycie Brytyjczykiem i dumę z własnego kraju?

10 razy wyższy podatek dla właścicieli aut spalinowych

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł kolejne, efektywne źródło dochodu -...

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Ścięli drzewo znane z „Robin Hooda”. Sąd nie miał litości

W Newcastle zakończył się głośny proces dwóch mężczyzn, którzy zniszczyli dendrologiczny symbol. Daniel Graham i Adam Carruthers zostali skazani na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie ponadstuletniego drzewa rosnącego w Sycamore Gap w hrabstwie Northumberland. To miejsce szeroko znane z uwagi na film Robin Hood: Książę złodziei z 1991 roku.

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie