Imigrantowi z UE i trójce jego dzieci grozi deportacja z UK

Portugalczykowi i jego trójcie dzieci grozi deportacja z UK. Mimo że Home Office nadal nie rozpatrzyło jego aplikacji o settled status.

Jose Baptista, który mieszka wraz z dziećmi w Byker, w Newcastle, otrzymał od Home Office nakaz deportacji z UK. Mimo że jego wniosek o status osoby osiedlonej nie został jeszcze rozpatrzony.

- Advertisement -

Bezprawna deportacja z UK

Według przepisów obowiązujących po Brexicie, imigranci z UE musieli złożyć aplikację o status zasiedlenia do 30 czerwca 2021 roku. Jednak osoby, których wniosek nadal rozpatruje Home Office, mogą pozostać w Wielkiej Brytanii do czasu decyzji urzędu.

Portugalczyk, który pracuje w restauracji w Newcastle, powiedział, że jest bardzo zestresowany nakazem wydalenia z UK, który otryzmał. Mężczyzna wraz z rodziną mieszka na Wyspach od lipca 2020 roku.

Informację o nakazie wydalenia z UK Portugalczyk otrzymał po powrocie z wakacji, 3 września, na lotnisku w Edynburgu. Funkcjonariusze Border Force zatrzymali go i przesłuchali w sprawie jego statusu imigracyjnego.

Twierdzili, że pan Baptista nie miał wystarczających dowodów, aby pokazać, że mieszkał w UK przed 31 grudnia 2020 roku. W związku z tym mężczyzna i jego trójka dzieci otrzymali trzy dni na opuszczenie Wielkiej Brytanii.

Prawnik Portugalczyka, Chris Boyle, twierdzi, że „personel lotniska całkowicie zignorował fakt, że UK Visas and Immigration (UKVI) i sędzia zaakceptowali już fakt, że pan Baptista mieszkał w kraju przed datą graniczną”.

Zakaz podróżowania

Mężczyznę zatrzymano także dlatego, że Home Office zmieniło swoje wytyczne w lipcu. I zaleciło osobom, które złożyły wnioski o status zasiedlenia, aby nie podróżowały, dopóki ich wnioski nie zostaną rozpatrzone.

Przed lipcem jednak brytyjski rząd powiadomił wnioskodawców, że mogą swobodnie podróżować, jeśli będą przechodzić „zwykłe kontrole imigracyjne i zdrowotne”.

Okazuje się, że o lipcowej zmianie imigranci z UE nie zostali należycie poinformowani. Jak powiedział prawnik, Chris Boyle:

– Nawet prawnicy mogą nie być tego świadomi, bo istnieje tak wiele dokumentów z wytycznymi.

Teksty tygodnia

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie