Co z popularnymi "anligkami" w Polsce po Brexicie? Co zmieni się w kwestii rejestrowania samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii do Polski? O czym trzeba pamiętać przywożąc z Wysp do kraju auto z kierownicą po prawej stronie pojazdu?
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów potwierdziła, że pomimo tego, iż Brexit stał się faktem, to nadal można sprowadzać do Polski samochody z Wielkiej Brytanii. Jak się jednak okazuje – nie wszystkie! Jak czytamy na łamach specjalistycznego portalu "Moto Fakty" rejestracja pojazdów z Wielkiej Brytanii w Polsce może mieć miejsce w przypadku samochodów fabrycznie nowych lub w przypadku aut używanych, lecz wcześniej zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2020 roku (zatem do daty zakończenia "transition period").
Co z "anglikami" po Brexicie?
"W przypadku pojazdu zarejestrowanego w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej, także możliwe będzie dopuszczenie w Polsce pojazdu do ruchu z kierownicą umieszczoną po prawej stronie, ale tylko wtedy, gdy data pierwszej rejestracji jest datą nie późniejszą niż data końca okresu przejściowego" – komentował Karol Rytel, dyrektor ds. technicznych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.
Czy obcność kierownicy "nie po tej stronie" będzie jakimś problemem? Niekoniecznie, jak zapewnia dyrektor Rytel. "Nadal będziemy dopuszczali do ruchu niektóre pojazdy z kierownicą umieszoną z prawej strony" – komentował dla portalu "Auto Kult". "Będą to pojazdy z umieszczaną kierownicą po prawej stronie o kategorii homologacyjnej M1 o rodzaju samochód osobowy, nowe objętym świadectwem homologacji typu WE pojazdu, albo uprzednio zarejestrowane na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. (Np. Francja, Niemcy, itd.)" – zaznaczał.
Jakie zmiany zaszły w kwestii importu samochodów brytyjskich do Polski?
W przypadkach samochdów z UK zarejestrowanych przed końcem okresu przejściowego nie będzie problemów z zatwierdzeniem ich do ruchu w Polsce na dotychczasowych zasadach. Auto z UK, które ma pojawić się na polskich drogach będzie musiało jednak przejść szereg modyfikacji.
Jakich? Oto pełna lista:
- zmiana prędkościomierza – musi on zostać w taki sposób przeskalowany, aby pokazywać prędkość w kilometrach na godzinę, a nie tylko w milach;
- modyfikacja przednich reflektorów – światło musi intensywniej oświetlać prawą stronę jezdni;
- przeniesienie tylnego światła przeciwmgłowego – powinno ono znaleźć się po lewej stronie, o ile nie jest elementem tylnej lampy zespolonej;
- zmiana wkładów w lusterkach – powinny one zwiększyć pole widzenia po lewej stronie.