Import samochodów do Polski z UK po Brexicie – co się zmieniło?

Co z popularnymi "anligkami" w Polsce po Brexicie? Co zmieni się w kwestii rejestrowania samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii do Polski? O czym trzeba pamiętać przywożąc z Wysp do kraju auto z kierownicą po prawej stronie pojazdu?

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów potwierdziła, że pomimo tego, iż Brexit stał się faktem, to nadal można sprowadzać do Polski samochody z Wielkiej Brytanii. Jak się jednak okazuje – nie wszystkie! Jak czytamy na łamach specjalistycznego portalu "Moto Fakty" rejestracja pojazdów z Wielkiej Brytanii w Polsce może mieć miejsce w przypadku samochodów fabrycznie nowych lub w przypadku aut używanych, lecz wcześniej zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2020 roku (zatem do daty zakończenia "transition period").

 

Co z "anglikami" po Brexicie?

"W przypadku pojazdu zarejestrowanego w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej, także możliwe będzie dopuszczenie w Polsce pojazdu do ruchu z kierownicą umieszczoną po prawej stronie, ale tylko wtedy, gdy data pierwszej rejestracji jest datą nie późniejszą niż data końca okresu przejściowego" – komentował Karol Rytel, dyrektor ds. technicznych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. 

Czy obcność kierownicy "nie po tej stronie" będzie jakimś problemem? Niekoniecznie, jak zapewnia dyrektor Rytel. "Nadal będziemy dopuszczali do ruchu niektóre pojazdy z kierownicą umieszoną z prawej strony" – komentował dla portalu "Auto Kult". "Będą to pojazdy z umieszczaną kierownicą po prawej stronie o kategorii homologacyjnej M1 o rodzaju samochód osobowy, nowe objętym świadectwem homologacji typu WE pojazdu, albo uprzednio zarejestrowane na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. (Np. Francja, Niemcy, itd.)" – zaznaczał.

Jakie zmiany zaszły w kwestii importu samochodów brytyjskich do Polski?

W przypadkach samochdów z UK zarejestrowanych przed końcem okresu przejściowego nie będzie problemów z zatwierdzeniem ich do ruchu w Polsce na dotychczasowych zasadach. Auto z UK, które ma pojawić się na polskich drogach będzie musiało jednak przejść szereg modyfikacji.

Jakich? Oto pełna lista: 

  • zmiana prędkościomierza – musi on zostać w taki sposób przeskalowany, aby pokazywać prędkość w kilometrach na godzinę, a nie tylko w milach;
  • modyfikacja przednich reflektorów – światło musi intensywniej oświetlać prawą stronę jezdni;
  • przeniesienie tylnego światła przeciwmgłowego – powinno ono znaleźć się po lewej stronie, o ile nie jest elementem tylnej lampy zespolonej;
  • zmiana wkładów w lusterkach – powinny one zwiększyć pole widzenia po lewej stronie.

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie