Irlandia: dodatkowe 14 dni wolnego i 240 euro tygodniowo dla młodych rodziców

Rodzice w Irlandii mogą liczyć na dodatkowe benefity – w projekcie zreformowanego budżetu na 2019 pojawiła się propozycja dwóch tygodni płatnego urlopu dla świeżo upieczonych matek i ojców.

14 dni wolnych od pracy ekstra i 240 euro tygodniowo – tak w największym skrócie przedstawia się nowa propozycja irlandzkiego rządu, która pojawiła się w ramach nowego budżetu na rok 2019. Dodatkowy urlop rodzicielski będzie wypłacany na tych samych zasadach, co dotychczasowy "maternity benefit".

Ryanair będzie bardziej polski – tanie linie lotnicze przenoszą się nad Wisłę

Wiadomo również, że dodatkowe i płatne dni wolne od pracy zarówno dla matki, jak i ojca, muszą zostać podjęte w pierwszym roku życia dziecka. Nie można go przenosić między rodzicami – co oznacza, że jedno i drugie ma do wykorzystania dokładnie 14 dni.

Jak czytamy na łamach portalu "The Irish Independent" źródło zbliżone do minister ochrony socjalnej Reginy Doherty donoszą, iż nowe świadczeniema pomóc szczególnie tym rodzicom, którzy mają problemy z zapewnieniem odpowiedniej opieki swoim dzieciom przed pierwszymi urodzinami dziecka.

 

 

Z OSTATNIEJ CHWILI: Po Helenie huragan Ali uderzy w Wyspy z siłą 80 mil na godzinę. Już dzisiaj!

Uściślimy, że owe 14 dodatkowych dni będzie można "dodać" do 26-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, 18-tygodniowego bezpłatnego urlopu rodzicielskiego, który musi zostać zabrany przed ósmymi urodzinami dziecka. Bliższe szczegóły dotyczące tej propozycji nie zostały jeszcze ujawnione. Wiadomo, że będzie można z niego skorzystać najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

W sumie irlandzki rząd chce wydać na ten projekt około 10 milionów euro rocznie. Wiadomo również, że trwają pracę w ramach innej reformy. Fianna Fáil chce, aby urlop macierzyński mógó być dzielony na dwoje rodziców. Z kolei premier Leo Varadkar mówił również o podwyższe irlandzkich zasiłków. Ich wielkość ma zostać przywrócona do stanu sprzed ostatniej recesji.

 

Teksty tygodnia

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie