W Stanach Zjednoczonych w Walentynki sprzedaje się prawie 200 milionów róż. Amerykański Greeting Card Association donosi, że 14 lutego wysyłanych jest około miliarda kartek na całym świecie! Czy Walentynki to jedynie święto komercji, czy też jest to dzień, w którym zakochani czują się wyjątkowo i wyróżnieni przez osoby w nich zakochane? Naukowcy twierdzą, że Walentynki mają swoje źródła w święcie, które obchodzone było w starożytnym Rzymie. Młodzi mężczyźni poszukiwali swojej miłości poprzez losowanie imienia oblubienicy ze specjalnej urny. I choć współczesna wersja Walentynek ma niewiele wspólnego z tamtym świętem, to i tak ich symbole, jak Kupidyn, Eros czy Pan, pochodzą z mitologii rzymskiej.
Pierwsza kartka walentynkowa została napisana w 1477 roku i do dzisiaj przechowywana jest w British Museum. Za pierwszą nadawczynię walentynki uważa się rycerską córkę, Margery Brews, która w lutym 1477 roku, pisząc do narzeczonego list, dołączyła do niego krótki wiersz miłosny własnego autorstwa. Niektórzy badacze twierdzą też, że źródeł współczesnych Walentynek należy szukać w innym starożytnym święcie ku czci bogini Junony – Luperkaliami, które obchodzone było 14 -15 lutego. Junona była rzymską boginią płodności, kobiet i małżeństwa. Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni, na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty – patron miłości”.
Rok Miłości
Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący 25. lub 50. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. W Terni w tym dniu wręczana jest również nagroda „Rok Miłości”. W roku 1997 list do par narzeczonych przesłał również Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy przy grobie świętego Walentego.
Czy wszędzie Walentynki kojarzą się z czerwonym serduszkiem?
Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych. Stałym niemalże elementem Walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Czy w każdym kraju Walentynki obchodzone są w taki sam sposób i tego samego dnia? Śledząc jak obchodzone są Walentynki w innych krajach można zauważyć pewne różnice w zależności od kręgu kulturowego i nie zawsze jest to 14 lutego, a świętu temu nie zawsze towarzyszy pluszowy miś z serduszkiem i napisem "love".
Jak obchodzi się Walentynki w Europie i poza nią?
USA
W USA, kartki walentynkowe wysyła się do wszystkich osób. Do przyjaciół, rodziny, szefów, pracowników, znajomych. Niezależnie od płci i wieku. Dotyczy to nie tylko kartek, ale i drobnych prezentów. Podstawowym prezentem dla ukochanej od lat są bombonierki, najlepiej w kształcie serca, a do tego mogą być czerwone róże. Walentynki w USA są tak popularne, że do szkół wprowadzono specjalne walentynkowe lekcje.
Walia
W Walii ciekawym zwyczajem jest obdarowywanie ukochanej osoby niecodziennym prezentem, czyli drewniana łyżeczką, zdobioną serduszkami, kluczami i kłódeczkami. Przesłanie jest takie: "otwórz moje serce".
Szkocja
W Szkocji Walentynki celebrują przede wszystkim dzieci, które na zajęciach szkolnych wymyślają wierszyki okolicznościowe, a następnie wysyłają lub podrzucają je anonimowo do znajomych i rodziny. Organizowane są również specjalne przyjęcia, gdzie każdy przy wejściu pisze swoje imię na kartce i wrzuca do jednego z dwóch pojemników, podzielonych ze względu na płeć. Następnie losuje się imię wybranki lub wybranka, z którym należy spędzić resztę wieczoru.
Hiszpania
W Hiszpanii dostaje się praktyczne i mało romantyczne prezenty z okazji Walentynek. Panie otrzymują głównie sprzęty AGD takie jak lodówki czy pralki, a panowie sprzęt komputerowy, i gry.
Włochy
Włosi wierzą, że pierwszy mężczyzna jakiego ujrzy tego dnia niezamężna kobieta, zostanie jej mężem przed upływem roku. Podobno 14 lutego od wczesnych godzin rannych wiele kobiet można zobaczyć w oknach ich domów. Jeśli chodzi o pary – praktykuje się kupowanie odzieży w kolorze czerwonym, ale najczęściej jest to czerwona bielizna.
Austria
W Austrii 14 lutego nowożeńcy dorożkami przejeżdżają przez kilka głównych ulic miasta, w którym wzięli ślub. Szczęście jest podwójne, ponieważ władze miast przygotowują dla nich prezent w postaci pewnej sumy pieniędzy.
Niemcy
Symbolem Walentynek w Niemczech są przede wszystkim czerwone róże oraz czekoladowe lub piernikowe słodycze w kształcie serca. Czekoladki powinny być z marcepanu, a jeśli piernik to w polewie lukrowej z miłosnymi wzorkami. Jednak jeden element niemieckich walentynek zasługuje na szczególną uwagę – kojarzy się zupełnie inaczej niż w polskiej kulturze. Jest to świnia. W Niemczech świnka jest symbolem dobrobytu i pożądania. Tym samym często obok serduszek, na kartkach walentynkowych pojawi się świnia.
Japonia
Japończycy, tak samo jak Amerykanie czy Europejczycy, obdarowują się drobiazgami, natomiast specjalny prezent –własnoręcznie upieczone ciasteczka – jest przeznaczony tylko dla tej najbliższej sercu osobie. Najciekawsza różnicą jest że to, że to głównie panie obdarowują panów. Aby panowie mogli właściwie odczytać intencje kobiety, słodycze mają dwie kategorie – "giri-choko" (dla znajomych) oraz "honmei-choko" (dla ukochanego).
Korea Południowa
W Korei Południowej Walentynki obchodzi się aż trzy razy w roku. Święto 14 lutego należy do mężczyzn, którzy otrzymują upominki od kobiet. Miesiąc później, 14 marca, role się odwracają, natomiast Walentynki obchodzone 14 kwietnia nazywane są "Czarnym Dniem". To święto dla samotnych, którzy mogą sobie ponarzekać nad miską makaronu z sosem z czarnej fasoli.
Malezja
W Malezji walentynkową atrakcją jest konkurs "Więźniowie miłości". Uczestniczą w nim pary skute metalowymi kajdankami i są przez tydzień obserwowane. Zwycięska para, która wytrzyma cały tydzień w okowach otrzymuje nagrodę pieniężną. No i jeszcze jedno – dowód na to, że jako para przezwyciężą każdą przeszkodę.
Norwegia
Norweska nazwa Walentynek to Alle Hjerters Dag ( Dzień Wszystkich Serc). Tego dnia zakochani zapraszają na kolacje, wychodzą na romantyczne spacery i wręczają sobie drobne prezenty na Walentynki.
Dania
W Danii zakochani wypisują zabawne rymowanek na ozdobnych kartkach. Imię adresata ukryte jest w wykropkowanym podpisie, a kartka, na której wypisany jest wierszyk przypomina płatek śniegu.
Szwecja, Finlandia i Estonia
W Szwecji Walentynki spędza się w kręgu przyjaciół i rodziny oraz w gronie znajomych, a obowiązkowym elementem spotkania są malinowe galaretki w kształcie serca. W duchu przyjaźni świętują także Finowie i Estończycy, ponieważ celebrują tzw. Ystävänpäivä czyli Dzień Przyjaciół. Wierzą, że miłość przemija, a przyjaźń pozostaje na zawsze.
autorka: Ilona Korzeniowska
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Jak "zabrać się" do ponownej emigracji do Wielkiej Brytanii po "powrocie" do Polski?