Jak w UK zwrócić nietrafiony prezent pod choinkę? [PORADNIK]

Nie ma nic gorszego, niż kompletnie nietrafiony prezent na święta. Co zrobić, gdy pod naszą choinką wyląduje taki fant? Odpowiedź jest dość prosta – zwrócić go! 

Wartość niechcianych prezentów świątecznych rozdanych w czasie świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii, które później zostaną zwrócone, sięga nawet do 150 milionów funtów! W roku 2017 aż 30% dorosłych zwróciło świąteczny podarek, a jego średnia wartość wynosiła 35.10 funta. W tym roku pewnie nie będzie inaczej, choć wiele mieszkańców Wysp w 2021 zdecydowało się nie szaleć z wydatkami i raczej zacisnąć pasa, biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną w UK. Niestety, nietrafiony prezent nie zawsze może zostać zwrócony. Jak tego uniknąć? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Niezależnie od tego czy robisz zakupy przez internet czy w "zwykłym" sklepie warto zapoznać się z polityką dotyczącą zwrotów. Wiele sklepów zlokalizowanych na brytyjskich "high street" oferuje co najmniej 28-dniowy okres, w którym można zwrócić nieużywane przedmioty i otrzymać pełny zwrot pieniędzy. W okresie Bożego Narodzenia okres ten jest często przedłużany, aby umożliwić ludziom zwrot niechcianych prezentów. Na przykład w John Lewis standardowy okres zwrotu wynosi 35 dni, ale prezenty kupione między 1 października 2021 a 24 grudnia 2021 można zwrócić do 28 stycznia 2022. Argos zwykle ma 30-dniowe okno na zwrot, ale wszystko, co kupiono między 17 października a Bożym Narodzeniem Dzień można zwrócić do 24 stycznia.

Zwracając nietrafiony prezent trzeba jednak pamiętać, aby dany produkt był w nienaruszonym stanie, w oryginalnym opakowaniu z nienaruszonymi etykietami, słowem – nadający się do ponownej sprzedaży. Niestety, nie wszystko jest objęte tą zwyczajową praktyką – nie dotyczy ona łatwo psujących się artykułów, takich jak żywność, napoje i kwiaty. Zwykle zwrócić nie da się również specjalnych i spersonalizowanych prezentów, a także przyborów toaletowych, kosmetyków, bielizny czy niektórych rodzajów biżuterii.

Zwrot prezentu kupionego online

Przy zwrocie prezentu do sklepu zwykle nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów – po prostu idziemy do danego sklepu i dokonujemy zwrotu. W przypadku zwrotu prezentu zakupionego online to zazwyczaj nie stanowi problemu, ponieważ do przesyłki zwykle dołączana jest etykieta zwrotna. Niekiedy konieczne musi być pobranie i wydrukowanie takiego dokumentu przed zamówieniem kuriera.

W przypadku zakupów online 14-dniowy okres odstąpienia od umowy jest przewidziany prawem. Istnieją pewne zastrzeżenia: towary nie mogą się psuć i nie mogą być spersonalizowane.

Zwrot prezentu kupionego w sklepie

Niestety, według obowiązujących przepisów sprzedawcy w sklepach stacjonarnych nie są zobowiązani do przyjęcia zwrotu niechcianego, ale pełnowartościowego prezentu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której produkt jest wadliwy, niezgodny z opisem lub nie działa tak, jak powinien. Co więcej, nie mają oni również obowiązku przyjmowania przedmiotów zwracanych przez kogoś innego, niż osoba, która je kupiła.

Na szczęście co innego teoria, a co innego praktyka – w brytyjskich sklepach obowiązuje praktyka oparta a "geście dobrej woli" i raczej nie ma problemu ze zwrotem lub wymianą nietrafionych prezentów. W zależności od polityki danego sklepu w zmiana za to, co znaleźliśmy pod choinką dostaniemy zwrot pieniędzy, bon podarunkowy lub możliwość wymiany na coś innego.

Zwrot przedmiotu kupionego na wyprzedaży/przecenionego

Wielu sprzedawców oferuje mniej korzystne warunki zwrotu w odniesieniu do przedmiotów, które zostały sprzedane w ramach wyprzedaży. Często nie informują oni o tym swoich klientów. W takim przypadku nie możesz poprosić o zwrot pieniędzy, jeśli wada została wyraźnie oznaczona podczas zakupu przedmiotu. Jeśli kupisz kurtkę z brakującym guzikiem to nie możesz później wykorzystać tego, jako podstawy do żądania zwrotu pieniędzy.

Kiedy robisz zakupy online, 14-dniowy okres odstąpienia obowiązuje, nawet jeśli produkt jest przeceniony. Niektórzy sprzedawcy, którzy oferują dłuższy okres zwrotu, ograniczają go w takim przypadku do wymaganego przez prawo minimum podczas wyprzedaży.

Posiadanie paragonu

Aby ułatwić ludziom zwracanie niechcianych prezentów, w ostatnich latach wielu sprzedawców detalicznych zaczęło oferować paragony podarunkowe. Nie jest na nich napisane ile dany prezent kosztował i ułatwia on dokonanie zwrotu. Jednocześnie zaznaczone zostały w nim warunki zwrotu. Zwykle, osoba która otrzymała taki prezent otrzyma kartę podarunkową w wysokości ceny prezentu.

 

Teksty tygodnia

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie